Psie porady w RG

Prowadzi: 

11:05

wtorek,

07 marca 2017

Jedna z naszych wspaniałych ras. Mądry i zapracowany: oto polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to jedna z pięciu polskich ras. Jest bardzo mądry i przyjazny, ale nie można zapominać, że od wieków te psy były wykorzystywane do pilnowania i zaganiania owiec.

Polski owczarek nizinny ma około 50 cm wzrostu i maksymalnie 17 kilogramów.

MUSI PILNOWAĆ I ZAGANIAĆ

Od zarania dziejów pilnował dużych stad owiec i powinien to robić dzisiaj. - Teraz chcemy go na siłę przenicować na psa domowego. Kończy się to nieciekawie - opowiadała Agnieszka Kępka, międzynarodowy sędzia kynologiczny i behawiorystka. - Zostałam kiedyś wezwana do rodziny, która kupiła PON-a do mieszkania na 8. piętrze w bloku. Kiedy wracali do domu, pies zaganiał ich do pokoju, "szczypiąc" zębami po łydkach. Potem wszyscy musieli się położyć i ewentualnie w tej pozycji oglądać telewizję, a pies biegał wokół nich i pilnował. Kiedy kupujemy takiego psa, musimy pamiętać, że oprócz ruchu musi mieć także pracę. Dla niego praca to jest zaganianie i pilnowanie.

Sierść należy czesać i podcinać, szczególnie w okolicy odbytu. - To bardzo łatwe włosy do sprzątnięcia, ponieważ można je zgarnąć na mokro i na sucho - mówiła specjalistka. Dodała też, że należy pamiętać, że kiedy kupujemy takiego szczeniaka, nie może on być tchórzliwy, agresywny, ma być odważny do późnego wieku i sam decydować o sobie.

POLSKIE RASY SĄ WSPANIAŁE

Polskich ras jest tylko pięć, ale są naprawdę wspaniałe. To chart polski, gończy polski, ogar polski, polski owczarek nizinny i owczarek podhalański. - Ich wspólne cechy to użytkowość i zamiłowanie do pracy. Co je jeszcze łączy? Wyjątkowa inteligencja i tak zwany spryt Polaka. Czyli kombinowanie, omijanie zasad, zaradność życiowa i samodzielność - opowiadała z uśmiechem Agnieszka Kępka.

W audycji Agnieszka Kępka zachęcała też do pomocy pani Sylwii, która przygarnęła sunię. Okazało się, że była w ciąży i teraz nasza słuchaczka ma sześć dodatkowych maluchów. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z redakcją przez naszego Facebooka lub maila kontakt@radiogdansk.pl.

mar