Psie porady w RG

Prowadzi:  quellio_cron

11:05

wtorek,

27 grudnia 2016

Jak przetrwać sylwestra ze zwierzętami? "Zasłonić okna, włączyć telewizor, nie rozczulać się"

- Nie puszczajmy fajerwerków na sylwestra. Tak niewiele, a zrobicie dla wszystkich zwierząt dobry uczynek i ograniczycie ich męczarnie - przekonywała psia behawiorystka, Agnieszka Kępka.

Audycję prowadziła Hanna Wilczyńska-Toczko.

NIE STRESOWAĆ PSA JESZCZE BARDZIEJ

Huki i błyski w Sylwestra potrafią tak zestresować zwierzęta, że mogą dostać zapaści lub zerwać się ze smyczy w czasie spaceru. Psy nie znoszą także kolorowej poświaty fajerwerków. Kiedy pies zostanie w domu, należy zasłonić okna. - Jeśli nawet są wystrzały, to są one wtedy inaczej widziane. Właściciele nie mogą stresować zwierzęcia swoim zachowaniem.

- My mamy być uśmiechnięci, zadowoleni. Jeśli pies przerażony spojrzy na nas, to pomyśli, że dlaczego ma się stresować, skoro mój pan jest zrelaksowany. Jeśli macie w domu dwa telewizory w rożnych miejscach, włączcie dwa. Głośno. Nie rozczulajcie się za to nad czworonogami. Zostawcie otwarte szafy, rozstawcie jakieś pudła. Niech koty mają się gdzie schować - radziła rozmówczyni Radia Gdańsk.

LEKI DZIEŃ PRZED I DZIEŃ PO

Co z psami, które na co dzień żyją w ogrodzie? - Albo weźcie go do domu, chociaż - czego na co dzień jestem przeciwniczką - do piwnicy czy garażu. Koniecznie wtedy zasłońcie okna, jeśli takie są. Czy to pies kanapowy czy ogrodowy - każdy powinien zażyć coś na uspokojenie. Powinniśmy zacząć już dzień przed i skończyć dzień po - zalecała Kępka.

- Zdarza się, że małe psy i małe koty zazwyczaj w ogóle się nie boją huków, wystrzałów i poświaty, która idzie od nich. I my myślimy, że nam się tak trafiło. Ale wszystko jest do czasu - mówiła Agnieszka Kępka. - Są zwierzęta, których to nie interesuje do końca życia, ale to są wyjątki. 

amo