Psie porady w RG

Prowadzi:  quellio_cron

11:05

wtorek,

29 listopada 2016

Łakome, chorowite... i kochające wszystkich. Cała prawda o labradorach

- Ta rasa miewa duże problemy ze stawami. Labradory dostały się w młyn mody, a on niszczy wszystkie rasowe psy, które w niego wpadną. Obecnie są one niestety jak produkowane na taśmie fabrycznej - mówiła Agnieszka Kępka.

Audycję prowadziła Hanna Wilczyńska-Toczko.

SZKODLIWA REKLAMA

- Jego wysokość w kłębie powinna mieć ok. 62 cm, a masa ciała wynosić 31 kg, ale to wszystko zależy od umięśnienia i wielkości - mówiła o labradorach behawiorystka. - Kolory umaszczenia, jakie występują to czarny, biszkoptowy i czekoladowy. Labrador został sprowadzony do nas, by aportować ptactwo wodne. Wielką krzywdę wyrządziła mu rozkoszna reklama z choinką, w której labrador przechadzał się z gracją wokół dzieci i prezentów. To fikcja, rzadko zdarzają się spokojne takie psy!

Kępka nie szczędziła pochwał pod adresem labradorów. - Lubią bawić się z dziećmi, ale jest to również psy myśliwskie, pracujące w służbach celnych albo górskich. Są też doskonałymi przewodnikami dla niewidzących. To jedna z nielicznych ras sprawdzających się w dogoterapii. Jednak by pies taki był, musi przejść odpowiednie przeszkolenia.

 
ŁAKOME I ŁATWOWIERNE

Behawiorystka scharakteryzowała psy tej rasy jako radosne, łakome, ale też łatwowierne. - Właściciel musi akceptować miłość do całego świata oraz że zwierzę będzie obcałowywać wszystkich i pójdzie za sąsiadem niosącym kiełbasę. .

Labradory dużo jedzą, są czujne, mogą pracować jako stróże. - To też psy bardzo silne. Badania dowodzą, że siła szarpnięcia trzech rottweilerów jest równa sile jednego labradora. Teoretycznie nie powinien on nigdy wszczynać bójek z innymi psami, ale to się zmienia. Nie jest to z pewnością pies do kojca czy do trzymania w odosobnieniu. On potrzebuje bardzo ścisłego kontaktu z człowiekiem. To rasa towarzyska, ruchliwa, wszędobylska.


Kępka zaznaczała, że labradory muszą być szkolone, by nie stały się dla człowieka utrapieniem. - Te pieski kochają zabawę i ruch, ale to musi być połączone z pracą. Powinny być one poddane szkoleniu, tak samo jak ich właściciele. Tylko to pozwoli labradory okiełznać i wykorzystać pozytywnie ich cechy. Pamiętajmy, że nie ominą one żadnej okazji do kąpieli, bez względu na porę roku! Poza tym uwielbiają aportowanie - wymieniała Agnieszka Kępka.Anna Moczydłowska