Psie porady w RG

Prowadzi:  Hanna Wilczyńska-Toczko

11:05

wtorek,

11 stycznia 2022

Dlaczego odrobaczanie psów i kotów jest tak ważne? Ekspertka tłumaczy i uczula na niektóre kwestie

Każdy właściciel psa lub kota powinien pamiętać o regularnym odrobaczaniu ulubieńca. Agnieszka Kępka, międzynarodowy sędzia kynologiczny i behawiorystka, wyjaśniała, dlaczego ten zabieg jest tak ważny.

Agnieszka Kępka podkreślała, że odrobaczać trzeba również koty, które nie opuszczają domu. - Czy mamy zwierzęta wychodzące, jak wszystkie psy, czy niewychodzące, jak większość kotów, odrobaczanie powinny mieć jedne i drugie. Nie ma żadnej dyskusji. Oczywiście te, które nie są wychodzące, nie muszą dostawać preparatu na kleszcze i inne muszki, natomiast każde zwierzę powinno być odrobaczane - mówiła stanowczo.

Behawiorystka wskazywała też jednak, że w przypadku zwierzęcych seniorów, czyli psów i kotów powyżej dwunastego roku życia, procedura wygląda nieco inaczej. - U starszych zwierzątek odrobaczenie jest konieczne tylko jeśli w odchodach zostanie stwierdzona obecność członów lub jaj pasożytów, a szczególnie nicieni. Robimy badanie kału i wiemy, czy mamy odrobaczać starszego pieska lub kotka, czy nie - mówiła.

 

Ekspertka wyjaśniała, że mamy do wyboru szeroki asortyment środków. - Są tabletki, krople, żele, preparaty, które mają w sobie odrobaczenie, kleszcze, muszki i wszystko inne oraz preparaty oddzielne, które można stosować, ale zawsze decyduje o tym lekarz weterynarii, do którego idziemy. On może nawet powiedzieć nam, gdzie możemy kupić, jeżeli sam nie ma - radziła.


 

MarWer