Psie porady w RG

Prowadzi:  Hanna Wilczyńska-Toczko

11:05

wtorek,

19 października 2021

Co charakteryzuje psa odważnego i twardego? "Potrzeba bardzo dużo, żeby wyprowadzić go z równowagi"

Tym razem w programie zastanawialiśmy się nad tym, czym odznacza się pies odważny i twardy, i co go odróżnia od psa ciętego i ostrego. - Różnica jest ogromna - mówiła w "Psich Poradach w Radiu Gdańsk" Agnieszka Kępka, behawiorystka i międzynarodowy sędzia kynologiczny.

- Jaki to jest pies odważny i twardy? W zasadzie dzisiaj taka cecha charakteru występuje bardzo rzadko. Te psy były kiedyś. Są to psy niedoceniane, bardzo mylnie odczytywane jest ich zachowanie. Często ktoś sobie kupi takiego psa i myśli, że zrobi furorę na jego posesji, obszczekując wszystkich. A później oddaje się go do schroniska, bo się okazuje, że to spokojny i zrównoważony pies. Cechuje go opanowanie i olbrzymia odwaga. Ma on wysoki tzw. próg pobudliwości, bo potrzeba mu bardzo dużo, żeby go wyprowadzić z równowagi, ale jak zostanie przekroczona ta granica, to jego atak jest bezpardonowy, nie znający strachu i ustępstw. Są to wspaniali obrońcy, naprawdę wspaniali - mówiła Agnieszka Kępka.

Prowadząca rozmowę Hanna Wilczyńska-Toczko dopytywała, u jakich psów możemy znaleźć te cechy. - Mogą to być kundelki, ale także owczarki środkowoazjatyckie, owczarki kaukaskie, czasem czarne teriery rosyjskie. Takie psy powinny być brane na posesje, one leżą spokojne, obserwują wszystko na około. Wydaje się, że mają przymknięte oczy, ale one widzą i słyszą wszystko - dodawała behawiorystka.

 

(Fot. Pixabay)