Psie porady w RG

Prowadzi:  Hanna Wilczyńska-Toczko

11:10

wtorek,

31 sierpnia 2021

Polskie psy myśliwskie, które jednak nie muszą polować. Ogar polski i gończy polski

Pora na kolejne dwie z pięciu polskich ras uznanych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Tym razem Agnieszka Kępka, międzynarodowy sędzia kynologiczny i behawiorystka, opowiedziała słuchaczom o ogarze polskim i gończym polskim.

Gończy polski jest znany w naszym kraju od XVII wieku.

- Uwielbia pracować w górach, ale również na innych, nawet bardzo trudnych terenach. Jest psem bardzo zręcznym, wyjątkowo aktywnym i niezwykle odważnym. Ma serce na dłoni dla domowników i często występuje jako pies rodzinny, ale z rezerwą odnosi się do obcych i dlatego jest doskonałym stróżem. Nie powinien wykazywać agresji, ale na nietypowe sytuacje reaguje bardzo głośnym szczekaniem. Jak wszystkie polskie rasy cechuje się nieprzeciętną inteligencją i ogromną intuicją – scharakteryzowała go Agnieszka Kępka.

Drugim bohaterem audycji był ogar polski.

-  Powinien mieć miłe i bardzo przyjacielskie usposobienie. Jest szalenie oddany opiekunowi, ale cechuje się samodzielnością, co bardzo cenię. Na spacerach sam decyduje, że pójdzie w las, ale nie traci kontaktu z człowiekiem, z którym wyszedł. Potrafi wrócić po kilku godzinach. Te psy uczą się szybko, bardzo chętnie, bez żadnego przymusu i sprawia im to ogromną przyjemność – podkreślała behawiorystka.Fot. Wikimedia Commons