Psie porady w RG

Prowadzi:  Magda Szpiner

11:10

wtorek,

20 lipca 2021

Silny i uczuciowy pies o wielkim sercu. Tym razem rozmawialiśmy o owczarku szetlandzkim

Na prośbę jednego ze słuchaczy Agnieszka Kępka, międzynarodowy sędzia kynologiczny i behawiorystka, scharakteryzowała w "Psich Poradach w Radiu Gdańsk" wyjątkową, choć mało popularną rasę psów.


Agnieszka Kępka wskazywała, że owczarki szetlandzkie cechują się ponadprzeciętną inteligencją, która przez wieki pomagała im wykonywać bardzo zróżnicowane zadania. - Na Wyspach Szetlandzkich ich zadaniem było pilnowanie gospodarstw, przypędzanie owiec, łapanie szczurów i myszy. Mogły wykonywać tę odpowiedzialną pracę dzięki swojej odwadze, mądrości, szybkości i posłuszeństwu. Jest to jedna z ras, w którą jest wręcz wpisana współpraca z człowiekiem. Nawet jak popełniamy błędy, to on to wszystko przeczeka, zrozumie i zrobi to, o co nam naprawdę chodzi – mówiła behawiorystka.

Kolejną wyjątkową cechą owczarka szetlandzkiego jest niezmienność cech typowych dla psów tej rasy.

- Wiele ras wraz z popularnością i modą zatraciło swoje cechy psychologiczne i użytkowe. Na szczęście nie dotyczy to sheltie. To pies silny, ale o wielkim sercu i bardzo uczuciowy – podkreślała Agnieszka Kępka.

Ekspertka wskazywała też, że owczarek szetlandzki świetnie nadaje się na towarzysza rodziny z dziećmi, pod warunkiem jednak, że nie jest to rodzina zbyt głośna.