Psie porady w RG

Prowadzi:  Hanna Wilczyńska-Toczko i Agnieszka Kępka

11:20

wtorek,

09 lutego 2021

Ocieplane budki, ciepła woda i pełnowartościowe, tłuste jedzenie. Jak jeszcze pomóc zwierzętom podczas mrozów?

Jak pomóc kotom przetrwać zimę? Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę, tłumaczyła Agnieszka Kępka międzynarodowy sędzia kynologiczny i behawiorystka w rozmowie z Hanną Wilczyńską-Toczko.

Każdego roku zamarza wiele kotów oraz psów. Otwarte okna do piwnic, ocieplane budki oraz woda (często zmieniana, by nie zamarzła) i jedzenie to rzeczy niezbędne, by zwierzęta mogły sobie poradzić w mrozy, które serwuje nam tegoroczna zima.

MISKI Z PODGRZEWANIEM

- Jedna z słuchaczek poinformowała mnie o misce, która podgrzewa wodę - przyznała Agnieszka Kępka. - Ma wewnętrzny grzejnik sterowany termostatem. Wyłącza się, np. gdy miska jest pusta lub gdy temperatura staje się zbyt wysoka. To miska specjalna dla kotów, psów, ale także królików czy ptaków - mówił gość Radia Gdańsk.

WARTOŚCIOWE JEDZENIE

- Jeżeli podajemy kotom jedzenie, pamiętajmy by było wartościowe - przypomina Agnieszka Kępka. - Jeżeli to możliwe, proszę o dokładanie tłuszczu zwierzęcego. To bardzo ważne - zaznacza.

Jeżeli chodzi o dokarmianie ptaków, najlepiej powiesić na drzewie kule lub wysypać jedzenie do karmników, w innej sytuacji wszystko może zakryć śnieg.

- Jeżeli widzimy uwiązanego psa przy budzie w taki mróz, proszę zrobić cokolwiek - tłumaczy Agnieszka Kępka. - Jest straż ochrony zwierząt, fundacje, jak was zbędą, dzwońcie do następnej. Nie możemy przejść obojętnie - przekonuje.

CENTRALNY SYSTEM POSZUKIWANIA ZWIERZĄT

Po mailu otrzymanym od jednej z słuchaczek Agnieszka Kępka przyznała, że powinien powstać centralny system poszukiwania zwierząt. Wtedy i właściciele zagubionych zwierząt, i ludzie, którzy odnaleźli zgubę, mieliby łatwiejszy dostęp do informacji o zwierzęciu. Obecnie musimy dzwonić pojedynczo do każdej z placówek w poszukiwaniu pupila.