Psie porady w RG

Prowadzi:  Agnieszka Kępka i Hanna Wilczyńska-Toczko

11:05

wtorek,

22 września 2020

Naukowcy nie mają złudzeń: koty przywiązują się do swoich opiekunów tak samo jak psy

Koty tworzą ze swoimi opiekunami więź, przypominającą tę, która powstaje między dziećmi i rodzicami - dowodzą naukowcy. Wyniki badań jednej z amerykańskich uczelni nie pokrywają się z częstymi wyobrażeniami ludzi o kotach. Te zwierzaki nie mają najlepszego PR-u, często słychać, że są fałszywe, samolubne, przywiązują się do miejsca, a nie właściciela i traktują człowieka instrumentalnie.

Tego typu powielane mity z pełnym przekonaniem obaliły na naszej antenie Hanna Wilczyńska-Toczko oraz Agnieszka Kępka, behawiorystka i międzynarodowy sędzia kynologiczny.

 

 

- Ze stereotypami od lat walczą kociarze, jednak bez twardych dowodów naukowych nie mieli szans. Teraz te dowody naukowe zbadane są przez specjalistów z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie - mówiła Hanna Wilczyńska-Toczko. - Od tej pory śmiało możemy zacząć mówić "wierny jak kot" - dodawała.

- Koty po prostu inaczej okazują wielką miłość, jaką darzą swoich opiekunów, inaczej niż psy. Ale kot tak samo kocha i tak samo tęskni, co mogę potwierdzić, nawet tylko na podstawie obserwacji - podkreślała Agnieszka Kępka.

(Fot. Pixabay)