Psie porady w RG

Prowadzi:  Hanna Wilczyńska-Toczko

11:10

wtorek,

01 września 2020

Prawo dżungli nie może obowiązywać w naszym domu. Niepozorna walka psów o zabawkę może okazać się bardzo niebezpieczna

Często na spacerze z psem w parku spotykamy inne zwierzęta. Czasami może dochodzić do sytuacji groźnych jak na przykład... walki o zabawkę. Tak błaha rzecz może jednak okazać się być zapalnikiem do niepotrzebnej agresji. Co robić, kiedy nasz pies chce odebrać cudzą zabawkę? Jak należy się zachować i dlaczego nie można do tego dopuścić?


- Bardzo często wychodząc na spacer z własnym pupilem, widzimy innego psa, który czymś się bawi. Kiedy nasze zwierzę interesuje się cudzą zabawką, może to spowodować poważną walkę o zdobycz - mówiła behawiorystka i międzynarodowy sędzią kynologiczny Agnieszka Kępka.

- Jeżeli nasz pies jest silniejszy, większy, bardziej zaborczy i odbiera zabawki słabszemu, to takie zachowanie jest równoznaczne z... kradzieżą. O tym się nie myśli, ale w ten sposób uczymy też naszego psa, że jeśli jest silny, to może robić, co chce. To samo będzie robić ze swoim opiekunem - podkreślała behawiorystka. - W takich sytuacjach często między psami dochodzi do agresji. Jeżeli jakiekolwiek zwierzę aportuje, absolutnie nie dopuszczamy do tej zabawy naszego pupila. Jeśli nasz pies zabierze cudzą zabawkę, należy dogonić go lub przywołać i oddać przedmiot. Starajcie się jednak państwo do tego nie dopuścić, bo może później nie udać się rozdzielić psów - dodała.

 

 

(Fot. Pixabay/Dennis Larsen)