Psie porady w RG

Prowadzi:  Hanna Wilczyńsko Toczko

11:05

wtorek,

28 kwietnia 2020

Bezoary u kota. Lekarz weterynarii tłumaczy, jak zapobiegać zakłaczeniu u naszych pupili

Niestety nierzadko zdarza się, że to, co powinno zostać w kuwecie, przykleja się do sierści naszych futrzaków. Ten problem dotyczy głównie kotów długowłosych i ostatnio musiał się z nim zmierzyć pupil naszej dziennikarki. Na szczęście na pomoc ruszył mu lekarz weterynarii Adam Makowski, który w rozmowie z Hanną Wilczyńską-Toczko i Agnieszką Kępką opowiedział o przyczynach takich sytuacji, a także doradził, jak im zapobiegać.

- Jak koty długowłose się liżą, to niestety ich szorstki język wszystko zostawia w paszczy i później kot połyka swoje włosy. Wtedy tworzą się bezoary, tworzą się kamienie kałowe - mówił weterynarz. - Dlatego jest bardzo duże niebezpieczeństwo, że dojdzie do bardzo poważnego zaparcia. Dlatego przestrzegam. Proszę dawać parafinę ciekłą, czyli jakąś oliwkę lub odpowiednią karmę, która jest włóknikiem i powoduje, że ta praca jelit jest prawidłowa. W grę wchodzą też zielone rzeczy, czyli jakaś trawka kocia czy inne zdrowe kocie rośliny - podkreślał lekarz.

Hanna Wilczyńska-Toczko zauważyła, że nie wszystkie koty chętnie zjadają przeznaczoną dla nich zieleń. Dopytywała, co możemy podawać kotom, żeby nie nastąpił zastój jelit.

- Są pasty smakowe, różnych firm, tzw. odkłaczające. One są tworzone, żeby stworzyć poślizg w jelitach, żeby ich praca była prawidłowa. Do tego oczywiście dochodzą specjalne karmy - odpowiadał weterynarz Adam Makowski. - Można też kupić zmielone siemię lniane, zalać wrzątkiem i później po dwie łyżeczki dodawać do wody albo do jedzonka. Można nim obsmarować te suche granulki, bo to będzie taki żel. Siemię lniane pięknie działa na jelita - dodawał.

Agnieszka Kępka zauważyła, że jej kot co parę dni wymiotuje swoimi włosami. Behawiorystka dopytywała weterynarza, czy to zdrowy objaw. - Jesteś szczęściarą, że twój kot potrafi wymiotować - odpowiadał lekarz. - Większość kotów to potrafi, ale są takie, które nie umieją tego zrobić. Podkreślam, wymiotowanie to zdrowy objaw - mówił lekarz weterynarii.

(Fot. Pixabay)