Psie porady w RG

Prowadzi:  Tomasz Olszewski

11:05

wtorek,

25 lutego 2020

Tragiczne skutki zaniedbania zwierzęcych zębów. Jak dbać o pysk pupila?

Kamień i płytka bakteryjna to rzeczy, na które właściciele zwierząt domowych muszą być szczególnie wyczuleni. Jak się okazuje, u kotów czasami trzeba usuwać uzębienie. O tym jak dbać o zęby naszych psów i kotów oraz co robić, kiedy je zaniedbamy, opowiedział Adam Makowski, lekarz weterynarii.

Z Adamem Makowskim rozmawiała Agnieszka Kępka, behawiorystka i międzynarodowy sędzia kynologiczny.

- Wszystko zaczyna się od jamy ustnej, niewyleczonych zębów, od otwartego kanału zęba. Bakterie beztlenowe mogą tam wejść i powodować stany zapalne wsierdzia, kłębuszków nerkowych, stawów. To jest taka brama wejścia wielu bakterii, które robią spustoszenie w całym organizmie - wyjaśnił Adam Makowski. - Zęby to pierwsze okno. Jeśli mamy jamę ustną opanowaną, u pań kwestia ginekologiczna jest opanowana, wówczas przechodzimy do sedna sprawy - leczenia lub operacji - dodał.

- Pół roku to trzy i pół roku psa. To nie jest wielka łaska, że sobie pójdziemy raz na jakiś czas do specjalisty. Bardzo serdecznie zachęcam do profilaktyki - przekonywała Agnieszka Kępka - Pewne rzeczy są tak ważne, że nie możemy od nich odejść. Czasem trzeba zdecydować się nawet na usunięcie zębów - mówiła.