Pomorze Polska Europa

Prowadzi:  Iwona Wysocka, Robert Silski

12:30

czwartek,

13 stycznia 2022

Fiasko rozmów na linii USA - Rosja to powrót do zimnej wojny? "Stany Zjednoczone raczej nie będą kreowały bezpieczeństwa w Europie"

Stany Zjednoczone odrzuciły postulat Rosji dotyczący zakończenia polityki otwartych drzwi do NATO. Tak oświadczyła zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman po rozmowach z delegacją Rosji w Genewie. Dodała, że w tej sprawie strona Amerykańska była stanowcza.

O amerykańsko-rosyjskich rokowaniach na temat bezpieczeństwa Robert Silski porozmawiał z profesorem Piotrem Mickiewiczem z Uniwersytetu Gdańskiego.

W Genewie Rosjanie i Amerykanie usiedli do stołu, by decydować o tym, jak będzie wyglądało bezpieczeństwo Polski, Ukrainy, Niemiec i wszystkich innych krajów Europy. Nie brakuje głosów, że w ten sposób wracamy do czasów zimnej wojny. To punkt widzenia pesymistyczny czy realistyczny?

- Raczej realistyczny, lecz prawdopodobnie nastąpi dosyć istotna zmiana. Stany Zjednoczone raczej nie będą angażować się w kreowanie tego poziomu bezpieczeństwa w Europie. Bardziej będą wykorzystywać do tego instytucje, głównie NATO. Sygnalizują także gotowość do współpracy z Unią Europejską w myśl tego, co wypowiedział kiedyś nieformalnie Donald Trump. Wyjaśnił, że Europa musi nauczyć się sama radzić ze swoimi problemami. To jest przesłanie, które powinniśmy wziąć pod uwagę, pomimo faktu, że USA rozmawia bezpośrednio z Federacją Rosyjską na temat naszego kontynentu - tłumaczył prof. Piotr Mickiewicz.

 


(Fot. EPA/OLIVIER HOSLET/POOL/PAP)