Pomorze Polska Europa

Prowadzi:  Iwona Wysocka

12:30

czwartek,

21 maja 2020

Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, o sytuacji w branży: "Linie stoją nad przepaścia, czekamy na wznowienie ruchu"

Kraje Europy stopniowo znoszą ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa i starają się przywrócić działalność branży turystycznej. W audycji o tym, jak będzie wyglądał powrót do normalności i jak z kryzysem poradzi sobie branża lotnicza. Gościem Iwony Wysockiej był prezes gdańskiego portu lotniczego Tomasz Kloskowski. 

- Branża lotnicza jest w fatalnej kondycji ekonomicznej. Linie stoją nad przepaścią, tak samo jak niektóre porty - mówił w Radiu Gdańsk Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - Wszyscy czekamy na wznowienie ruchu lotniczego w większej skali. Pamiętajmy, że w największych portach europejskich cząstka ruchu jest. Można to porównać do kroplówki, którą podaje się pacjentowi i kapie "kropelka po kropelce". To na pewno nie jest to, na co branża była przygotowana - dodał Tomasz Kloskowski.

VOUCHERY, ZWROT PIENIĘDZY

Bruksela ma zastrzeżenia, jeśli chodzi o vouchery za odwołane loty. Zdaniem Komisji Europejskiej konsument ma prawo do zwrotu pieniędzy za nieodbyty lot.

- Tak powinno być. Jeden klient chce voucher, inny chce zwrotu pieniędzy, bo nigdzie nie poleci, ponieważ się boi. Linie robią to dlatego, że od kilku miesięcy po prostu stoją i nie mają płynności finansowej. Gdyby musiały tylko wypłacać pieniądze z tego, czego nie mają, szybciej by zbankrutowały - dodał.

- Jest też grupa osób, które czekają na wylot do pracy. One nawet dzisiaj, gdy zakaz lotów jest przedłużany o dwa tygodnie, kupują bilety, a później przenoszą je na inny termin - zaznaczył Gość Radia Gdańsk.

TANIE LOTY I ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA

W rozmowie poruszony został też temat tanich lotów. Czy w związku z pandemią bilety podrożeją?

- Musimy odbudować ruch. Od 1 czerwca ruszają loty krajowe. Linie lotnicze, żeby przywrócić radość latania, muszą na początku zaoferować tanie taryfy. Później ceny wzrosną, ale nie będzie końca taniego latania. Teraz mamy przerwę spowodowaną koronawirusem, z którym nauczymy się żyć - mówił Kloskowski.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, na lotniskach w całej Europie będą obowiązywać jednolite zasady. - Na pewno będzie dystansowanie społeczne, pojawią się, jak wszędzie, środki higieny. Aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa, będziemy mierzyć temperaturę pasażerom na wylocie - dodał.