Pomorze Polska Europa

Prowadzi:  Joanna Stankiewicz

12:30

czwartek,

06 lutego 2020

Czeka nas prawie roczny okres przejściowy w relacjach między Wielką Brytanią a Unią. "Pragmatyzm, który prezentują Anglicy, powinien wygrać"

Wielka Brytania nie jest już członkiem europejskiej wspólnoty. Do końca roku potrwa okres przejściowy w jej relacjach z Unią Europejską. W audycji rozmawiamy między innymi o zapowiadających się trudnych negocjacjach.
- Można odnieść wrażenie, że jako europejczycy jesteśmy obrażeni, że ktoś od nas odchodzi. To jest uzasadnione, ale pragmatyzm, który prezentują Anglicy powinien wygrać. Budowanie wyjścia z Unii pod hasłami "Global Britain" to próba powrotu do wielkiego imperium brytyjskiego - powiedział prof. Artur Kozłowski, Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. - Dzisiaj żyjemy w innych czasach. Nie wydaje mi się, żeby byłe kolonie chciały tego powrotu. Chcą na pewno prowadzić interesy, ale to nie jest tak, że musimy być daleko od siebie. Wielka Brytania będzie dalej budować swoją tożsamość, ale ta "Realpolitik" spowoduje, że będziemy współpracować. Jesteśmy na siebie skazani - dodał.

Audycję opracowała Joanna Stankiewicz.