Podwieczorek Mistrzów

Prowadzi:  Konrad Mielnik

18:05

piątek,

04 grudnia 2020

Rafał Janiak z orkiestrą 13 grudnia wystąpi w studiu Radia Gdańsk. "W trudnych czasach oddać hołd ofiarom Grudnia '70"

Czy da się połączyć role dyrygenta i kompozytora? Jaka jest specyfika tworzenia w tych dziedzinach sztuki? I jakie utwory poznają słuchacze Radia Gdańsk podczas zaplanowanego na 13 grudnia koncertu Chopin University Chamber Orchestra? O tym wszystkim Konradowi Mielnikowi opowiedział gość "Podwieczorku Mistrzów" - utalentowany artysta, kompozytor, dyrygent Rafał Janiak.
- Od ponad 15 lat odpowiadam sobie na pytanie, czy jestem bardziej kompozytorem, czy dyrygentem. Na szczęście jeszcze nie znalazłem odpowiedzi. Dla mnie obie te dziedziny są równie fascynujące. Nie wiem, czy potrafiłbym być tylko dyrygentem lub tylko kompozytorem. Marzy mi się, żeby tego wyboru nie dokonywać. To oczywiście zupełnie różne materie. Dyrygentura jest przestrzenią, która ma charakter doczesny, doraźny, tu i teraz. Kompozycja ma znamiona tworzenia czegoś, co może trwać może mniej intensywnie w danym czasie, ale rozszerza się na dłuższą perspektywę. To coś, co po nas zostaje - wyjaśnił Rafał Janiak.

Artysta w obu dziedzinach ma duże osiągnięcia. Jest zwycięzcą m.in. konkursu na operę, zorganizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Jury przewodniczył Krzysztof Penderecki. - Ten konkurs był dla mnie przełomowy. Jego idea, sposób realizacji przedsięwzięcia, kiedy zespół etatowy jednego z najważniejszych teatrów operowych w Polsce przejął do repertuaru moją kompozycję oraz wsparcie mentorskie zmarłego w tym roku prof. Krzysztofa Pendereckiego. Kilkukrotnie bardzo pozytywnie wypowiadał się nie tylko na temat partytury tej opery, ale też innych moich kompozycji. Dzięki jego wsparciu obecnie moje utwory symfoniczne są wydawane przez wydawnictwo Schott w Niemczech. Czuję olbrzymi zastrzyk dodatkowej energii na moje dalsze działania kompozytorskie - zaznaczył.

Chopin University Chamber Orchestra, dowodzona przez Rafała Janiaka, pojawi się 13 grudnia w studiu koncertowym Radia Gdańsk. Tam dojdzie do prawykonania kompozycji Rafała Janiaka, napisanej na zamówienie naszej rozgłośni. Będzie to "Grudniowy Tren" na orkiestrę smyczkową poświęcony pamięci ofiar Grudnia '70.

- Bardzo się cieszę, że w tych trudnych, pandemicznych czasach będziemy mieli możliwość oddania hołdu ofiarom Grudnia '70. Te wydarzenia kruszyły twardy, PRL-owski beton, dzięki czemu możemy dziś żyć tak, jak żyjemy. Tym koncertem chcemy podzielić się z państwem bardzo ważnymi utworami polskich kompozytorów współczesnych, których działalność też nie była obojętna na to, co działo się w Polsce w tamtych trudnych czasach. Mam tu na myśli Krzysztofa Pendereckiego i jego "Agnus Dei", które kompozytor aprobował w wersji na smyczki, a także twórczość Pawła Łukaszewskiego, która pięknie wpisuje się we współczesne postrzeganie harmonii i czasu w tym, co nas otacza, w tej zagonionej rzeczywistości. Wykonamy jego "Adagietto" na smyczki, utwór bardzo stonowany i refleksyjny - zapowiedział Rafał Janiak.