Podwieczorek Mistrzów

Prowadzi:  Konrad Mielnik

18:05

piątek,

04 września 2020

Światowej sławy pianista polskiego pochodzenia. Jan Lisiecki o artystycznych projektach i miłości do sceny

Jan Lisiecki to kanadyjski pianista polskiego pochodzenia. Aktualnie jest jedną z największych gwiazd pianistyki na świecie. W maju miał wystąpić w Gdańsku na koncercie, który z powodu pandemii musiał zostać odwołany. Dojdzie do skutku w tym samym składzie w połowie października podczas Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Konrad Mielnik miał przyjemność porozmawiać telefonicznie z artystą, który aktualnie przebywa na występach w Europie.


- To dzięki koronawirusowi, bo normalnie byłbym w Kanadzie i występował tam z orkiestrami. Ale mamy taką sytuację, że w Kanadzie nie wolno występować, nie może być dużych skupisk ludzi i nie można żadnych koncertów przedstawiać. Jestem więc w Europie i gram koncerty, bo tutaj jednak kultura jest pierwszoplanowa. Bardzo cieszę się z tego, że ludzie są na tyle odważni, że chcą być na koncertach na żywo, być częścią tego, bardzo mi sprawia przyjemność występować dla wszystkich - powiedział Jan Lisiecki, dodając, że zapowiadany na październik koncert będzie pierwszą okazją, gdy zagra potrójny koncert Beethovena.

- Jestem artystą, który kocha grać na żywo, jestem kimś, kto lubi być na scenie. Wydaje mi się, że każdy przedstawiany koncert jest inny i ma swój charakter - dodał Lisiecki.


(fot. Wikimedia Commons/Sideralis)