Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Beata Szewczyk

11:05

poniedziałek,

15 maja 2017

Skrajne warunki pogodowe osłabiają rośliny. Nasza specjalistka podpowiada, jak je wzmacniać

W ostatnich dniach nawiedzały nas skrajne warunki pogodowe. Mimo, że aktualnie cieszymy się ze słońca, jest to okres, w którym najłatwiej się przeziębić. A jak nasze rośliny radzą sobie z taką pogodą? Opowiadała w Radiu Gdańsk Katarzyna Bellingham, ekspertka od zakładania i pielęgnowania ogrodów.

- Ogrody na pewno zaraz wystrzelą, ale te nagłe zmiany pogody nie są dobre. Również to źle wpływa na człowieka, ja już jestem przeziębiona. Jeśli są to niedobre zawirowania dla nas, to na pewno również dla roślin. W takim okresie powinniśmy obserwować nasze ogrody i poświecić im trochę więcej uwagi. Niektóre rośliny mogą być teraz bardziej podatne na osłabienie i choroby - tłumaczyła Katarzyna Bellingham.

NATURALNE NAWOZY

Specjalistka poleca, żeby nie tylko doglądać, ale też odżywiać rośliny. - Nawozy nigdy nie zaszkodzą, ale najlepiej żeby były naturalne. Najlepiej, jeśli zrobimy je sami - mówiła. - Niektórzy robią z pokrzyw, inni ze skrzypu. Polecam robić tzw. gnojówkę samemu, np. z pokrzyw. Robimy to tak, jakbyśmy robili herbatę pokrzywową. Do niewielkiego worka wsadzamy pokrzywę i zanurzamy w wiadrze. Po tygodniu mamy wspaniałą gnojówkę. Takim nawozem można podlewać i opryskiwać rośliny - dodała ogrodniczka.

jK