Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

11:05

poniedziałek,

01 maja 2017

Przestrzegamy przed wczesnym zasadzaniem. Większość letnich roślin może zmarznąć

- Jest stanowczo za wcześnie na wysadzanie niektórych roślin. Nocami wciąż pojawiają się przymrozki - przestrzega ogrodniczka Katarzyna Bellingham. - Mamy jeszcze ponad dwa tygodnie spokoju, relaksujcie się - doradza.

Na początku sezonu w naszych ogrodach możemy cieszyć się roślinami cebulowymi, sadzonymi na jesień. Są to szafirki, narcyzy i tulipany. Bratki także dobrze znoszą wczesnowiosenne przymrozki. Można też odważnie pielęgnować trawę, ale wiele roślin, które już są oferowane w sprzedaży, jak aksamitki czy margaretki, nie przetrwają tego okresu.

- Spokojnie poczekajmy jeszcze te 15 dni i dopiero wtedy można zacząć obsadzać donice roślinami bardziej wrażliwymi, czyli petuniami, pelargoniami, komarzycami. Wszystko to, co latem, będzie pięknie, bujnie rosło - tłumaczy ogrodniczka.

UWAGA NA TARGOWISKACH

Sprzedawcy oferują już mnóstwo letnich roślin. Kolorowe kobierce kuszą i zapraszają do zakupu, ale należy jeszcze się wstrzymać. - To nie fair ze strony sprzedawców, że już oferują ten materiał. Musimy wiedzieć, jeżeli mamy ogród, chociaż te podstawowe rzeczy. Aksamitki sadzimy dopiero po 15 maja - przestrzega Katarzyna Bellingham.

CO SADZIĆ?

Należy uważać także na to, jakie drzewka mamy zamiar zasadzić w tym sezonie. Chętnie kupujemy do naszych ogrodów magnolie, które często przemarzają w naszym klimacie. - Berberys, ostrokrzew, jarzębina. To rośliny, które nie potrzebują chemicznych natrysków, specjalnych interwencji i mają owoce pożyteczne dla naszych ptaków - zapewnia ekspertka.

hb