Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

11:05

poniedziałek,

03 kwietnia 2017

To idealna pogoda do pracy w ogrodzie. Przy wysiewaniu trzeba pamiętać o tych kilku sprawach

- Jest zasada, że wysiewamy, gdy temperatura gruntu osiąga 5 stopni Celsjusza. Mierzymy to specjalnymi termometrami. Ale wystarczy też się po prostu rozejrzeć - mówiła na antenie Radia Gdańsk ogrodniczka.

Katarzyna Bellingham opowiadała, jak rozpocząć sezon wysiewania. Rozmawiał z nią Tomasz Olszewski.

Wiosenna zmiana pogody jest świetną wiadomością dla wszystkich miłośników ogrodów. - Rośliny po eksplozji wiosny rosną bardzo szybko. Tym bardziej, że jest ciepło, a nie brakuje deszczu. To świetna pogoda dla ogrodników - mówiła Katarzyna Bellingham zachęcając do wyjścia i "grzebania" w ogrodach.

- Jest zasada, że wysiewamy, gdy temperatura gruntu osiąga 5 stopni Celsjusza. Mierzymy to specjalnymi termometrami. Ale wystarczy też się po prostu rozejrzeć i zobaczyć czy inne naturalne jednoroczne rośliny kiełkują (widać to szczególnie na przykładzie jednorocznych chwastów). Jeśli tak, to znak, że można zacząć wysiewanie. Trzeba pamiętać o wielu sprawach. Nasiona nie mogą być za głęboko, a sama ziemia musi być zagrabiona - opowiadała ogrodniczka.

Różne nasiona wysiewa się w różny sposób. Trzeba uważać, by niektóre nie były zbyt głęboko, a inne za płytko. - Małe nasiona przykrywamy dosłownie malutką warstwą ziemi, tak, żeby nie było widać. Trzeba pamiętać, że ptaki w każdym momencie mogą wydziobać te nasiona. Kiedyś, żeby odstraszyć ptaki, wbijałam w ziemię bambusowe tyczki i zawieszałam na nich taśmę przypominającą te z magnetofonu. Gdy trzepotały na wietrze, to ptaki bały się zbliżać. Za to korzystanie ze sztucznych ptaków jest bardzo egoistyczne, powinno to być dozwolone tylko na lotniskach - zaznaczała ekspertka.

mili