Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

11:05

poniedziałek,

06 marca 2017

Begonie. Początek marca to najlepszy czas na sadzenie ich cebulek

To jedna z najpopularniejszych roślin w polskich domach, ale niewielu wie, jak ją właściwie hodować. Tym razem ogrodniczka Katarzyna Bellingham opowiadała słuchaczom o kolorach, sadzeniu i zastosowaniu begonii.
- To rośliny, które długo kwitną, ale potrzebują rozbiegu. Muszą na metę wejść troszeczkę wcześniej niż pelargonie. Cebulki begonii już są dostępne w sklepach. Na jedną begonię przeznaczamy jedną 9-centymetrową doniczkę, może to być też większy pojemnik po jogurcie. Podłoże ze sklepu najlepiej zmieszać z piaskiem lub drobnym żwirkiem, bo skoro to roślina bulwiasta, to kiedy jest w niej zbyt dużo wody może nam szybko zgnić. Tak posadzone begonie stawiamy w domu na parapetach. Gdy 15 maja nadejdzie zimna zośka, to będą wykształcone i gotowe do wysadzenia do skrzynek i wiszących koszy. Można też uprawiać je na rabatach.

MAŁO ŚWIATŁA? WYBIERZ BIAŁE LUB PASTELOWY RÓŻ

Także kolor begonii ma wpływ na ich uprawę. Przykładowo te o białych lub jasnoróżowych kwiatach mogą rosnąć również w zacienionych miejscach. - Jeżeli mamy ogródek w mieście gdzie zacienia nam miejsce balkon, blok czy drzewo, to te begonie także się nadają do uprawy. Można je skomponować z innymi roślinami, które dobrze tolerują zacienienie np. z hostami, czyli funkiami.

Dominika Raszkiewicz