Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

11:05

poniedziałek,

13 lutego 2017

Jak zimą pomóc ptakom? Ważne jest jedno: karmnik to nie śmietnik

Dokarmiać czy nie dokarmiać? Te pytania zadaje sobie wielu spacerowiczów. Okazuje się, że są ptaki, które doskonale radzą sobie w czasie zimy.

Audycję o ogrodach prowadził Tomasz Olszewski. Oprócz Katarzyny Bellingham, na pytania słuchaczy odpowiadali także Ewelina Sobańska i Piotr Kamont znani z Ptasiego Radia Gdańsk. Na co dzień opowiadają o różnych gatunkach ptaków żyjących na Pomorzu.

KARMNIK TO NIE ŚMIETNIK

Czy karmić ptaki chlebem? - To pytanie ciągle się powtarza. Ptaki dzielimy na te, które żyją na wodach otwartych i tym ptakom chleb nie zaszkodzi, one mają takie gruczoły w okolicach oczu, które potrafią pozbyć się soli. Co innego jest z ptakami drobnymi, z którymi mamy do czynienia przy karmikach. Nadmiar soli może im szkodzić - tłumaczy Ewelina Sobańska.

- Musimy zrozumieć jedno: karmnik to nie śmietnik. Ptaki szukają tu pożywienia, które będzie dla nich właściwe i naturalne. Jeśli coś jest zepsute czy zjełczałe, nie jest dobre ani dla nas, ani dla ptaków - dodaje Piotr Kamont.

Z kolei Katarzyna Bellingham podkreśla, że zepsute pokarmy zawsze można wykorzystać w inny sposób. - Właśnie od tego mamy kompostownik.mich