Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Tomasz Olszewski

11:00

poniedziałek,

23 stycznia 2017

Dobry okres na ogrodniczy remanent. "Życie jest za krótkie na przeterminowane nasiona!"

W życiu ogrodnika nigdy nie ma odpoczynku, zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie i patrzeć w przód. Nie warto pozwolić obowiązkom nawarstwiać się przez wcześniejsze zaniedbania - przekonywała Katarzyna Bellingham.
Teraz jest dobry czas żeby przejrzeć nasiona, sprawdzić ich termin przydatności. - Życie jest za krótkie na przeterminowane nasiona! Muszą trafić do śmietnika, nie warto tracić sezonu żeby zaoszczędzić dwa złote. Te nasiona mogą mieć ciężkie życie, jeszcze zanim trafią do nas. Mogą być przechowywane w złych warunkach, w dużych marketach, w zimnie. Najważniejsze są warunki stałe.

Zanim zabierzemy się do przycinania, zadbajmy o dobre narzędzia. Dobry chirurg też nie robi tego byle czym. Im lepsze narzędzia, tym mniejsze ryzyko późniejszych komplikacji. Narzędzia muszą być przede wszystkim ostre. Ostre cięcie to czyste cięcie. Nie zostawiajmy żadnych ran szarpanych. Nie pomagajmy szkodnikom, które chętnie grasowałyby na naszych roślinach. Sekatory i nożyce warto rozkręcić i każdą część z osobna oczyścić.