Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Tomasz Olszewski

11:00

poniedziałek,

16 stycznia 2017

Budki lęgowe dla ptaków? "Pamiętajmy, by pozbyć się zapachu nowości"

Jak często należy sprzątać budki lęgowe? - Po każdym lęgu, a odbywają się one mniej więcej raz na sezon. Przyjęło się, że od sierpnia do stycznia możemy mieć dostęp budek. Wówczas ptaki z nich nie korzystają - przekonywała Katarzyna Bellingham.
Audycję prowadził Tomasz Olszewski.

PTAKI WYCZUJĄ WSZYSTKO

- Nie możemy wyrzucić ptaków w czasie lęgów ani kontrolować tego, kiedy wyklują się maleństwa. Zakładając jednak, że nowi lokatorzy wprowadzają się w okolicach lutego, warto powiesić budki miesiąc lub dwa przed wprowadzeniem się ptactwa. Musi wywietrzeć zapach tzw. nowości - tłumaczyła ogrodniczka.

Lokalizacja otworu wejściowego budki lęgowej zależy od położenia ogrodu. - Każdy ogród jest inny, sami wiemy, gdzie znajdują się największe wiatry. Ważne, aby przez otwór nie wpadał deszcz, wiatr ani mocne słońce - mówiła.

BUDKA NA KOLEJNY SEZON

Jak prawidłowo przygotować budkę na kolejny sezon? - Odkręcamy, zdejmujemy, przynosimy do domu i wyrzucamy wszystko, co jest w środku. Pod żadnych pozorem nie używamy  płynów i środków chemicznych! Jedynie gorąca woda. Ptak wszystko wyczuje. Oczywiście istnieje ryzyko, że zalęgną się wewnątrz jakieś insekty, dlatego trzeba budkę czyścić regularnie, ale nie inwazyjnie.

Do środka można wrzucić garść sianka lub wiórek dla gryzoni. Nie słomy, bo ta jest za ostra. - Niech budka wisi także w czasie zimy, bo mogą tam zagnieździć się na przykład myszki, którym przecież też należy pomagać - zachęcała Bellingham.