Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  quellio_cron

11:05

poniedziałek,

09 stycznia 2017

Gruba pokrywa śnieżna to dla ogrodników dobry znak. "W końcu jest dobrze"

- Pierwszy raz mogę w końcu powiedzieć, że jest dobrze. Pokrywa śnieżna jest dość gruba. Po zaśnieżonych trawnikach można chodzić bez obaw - mówi ogrodniczka Katarzyna Bellingham. I powtarza: śnieg to dla roślin najlepsza izolacja.
- Chodzenie po trawniku nie jest szkodliwe dla trawy. Jeśli trawnik jest odpowiednio prowadzony, nic nie powinno go naruszyć. Łamanie trawy wpływa nawet na jej zagęszczenie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy mamy mróz bez śniegu. Chodząc po zmrożonym trawniku, bardzo go niszczymy - tłumaczyła w Radiu Gdańsk Katarzyna Bellingham. Audycję prowadził Tomasz Olszewski.

ROŚLINY A MIEJSKI SMOG

Pomorze w rankingu czystości powietrza wypada zdecydowanie dobrze na tle innych regionów. Wpływ na tak pozytywną sytuację ma wiatr wiejący od morza, odczuwalny przez cały rok. Wiele osób zastanawia się jednak, czy są rośliny, które potrafią oczyszczać powietrze z miejskiego smogu.

- Polecam sadzenie zwłaszcza takich roślin, które rosną w naszej szerokości geograficznej. Jakie to są rośliny? Wystarczy rozejrzeć się po lasach i łąkach. Dzięki temu, będziemy wiedzieć, czy dadzą sobie u nas radę. Oczywiście żadne nie poradzą sobie ze zbyt dużym zanieczyszczeniem powietrza - opowiada specjalistka.

PRZYKRYWANIE ROŚLIN

W poprzednim tygodniu jednym z tematów audycji było przykrywanie krzewów w celu ochrony przed mrozem. Nasi słuchacze martwiąc się o swoje rośliny, wciąż dopytują z zaniepokojeniem o tę sprawę. Specjalistka uspokaja: śnieg, który przykrywa drzewa i krzewy, dobrze hibernuje roślinność. - Nawet, jeśli zapomnieliśmy jej ochronić agrowłókniną - dodaje.jK/mich