Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  quellio_cron

11:05

poniedziałek,

14 listopada 2016

Popiół w kominka jako nawóz. "Wasze drzewka na pewno zaowocują"

- Nie wyrzucajmy popiołu z kominka czy ogniska. To zbawienie dla ogrodu - radzi ogrodniczka Katarzyna Bellingham.

Audycję o pielęgnacji ogrodów prowadził Tomasz Olszewski. Z Katarzyną Bellingham rozmawiał o wykorzystaniu popiołu, który może ożywić nasz ogród.

ZBAWIENNY WPŁYW POPIOŁU

Jedna ze słuchaczek zapytała specjalistkę, czy może wykorzystać popiół z kominka do kompostownika. - To ważne pytanie. Dużo osób pali i wyrzuca teraz do ogrodu popiół. Popiół z ogniska, pieca albo z kominka się bardzo się do ogrodu nadaje. Oczywiście, jeśli nie dorzucamy tam innych substancji - odpowiadała ogrodniczka.

Jej zdaniem, popiół ma zbawienny wpływ na roślinność. - Po pierwsze, ma potas, która odpowiada za kwitnienie i owocowanie roślin, Czy to jabłoń czy pomidor, to nie ma znaczenia. Te wszystkie rośliny się na popiół cieszą. Popiół trzeba odpowiednio przechować, w ogrodzie spokojnie można go trzymać. Nie wpłynie na to źle niska temperatura. Jedyne co ważne, popiół musi być przykryty, bo inaczej będzie się wypłukiwać - dodała.

POPIÓŁ ZMIENIAJĄCY KOLOR

- Popiół zmienia kolor po kilku miesiącach. W ogóle nie jest szary, robi się brązowy. To znaczy, że się kompostuje. Nie zdziwcie się państwo, jak latem zobaczycie, że ma inny kolor. To jest ten sam popiół i cały czas tak samo wartościowy. Wtedy można używać go w ogrodzie ozdobnym, użytkowym i w szklarni.

Popiół pomaga też glebie. - To nie jest nawóz płynny, ma swoje ciało. Dużo ludzi dodaje popiół do gleby, żeby stała się bardziej przepuszczalna. Ma wiele ważnych substancji, przy okazji wzbogaca glebę o lepszą budowę - chwaliła Katarzyna Bellingham.

OKROPNE WYPALANIE ŚCIERNISK

W wielu gospodarstwach wciąż popularne jest wypalanie ściernisk. W Radiu Gdańsk ogrodniczka podkreślała, że to straszna praktyka. - W wielu krajach jest to zabronione. To są ogromne straty, jeśli chodzi o małe zwierzęta. To nie jest naturalne, a w naszym klimacie bardzo niebezpieczne. Nic nie palimy w ogrodzie - liści, gałęzi. Cały czas jesr moda, by posprzątać wszystko na zimę. Wyluzujmy, dajmy sobie spokój, musi być nieład. Nie mamy prawa wszystkiego sprzątać - podsumowała Katarzyna Bellingham.Anna Michałowska