Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Super User

15:32

poniedziałek,

08 sierpnia 2016

Ogrodniczka ostrzega: "Trzeba uważać na zarazę ziemniaczaną, która może zniszczyć wam pomidory"

Czas na pomidory już nadszedł. Sen z powiek ogrodnikom spędza tylko choroba, która atakuje zdrowe krzaki. - Pogoda którą teraz mamy, czyli wilgoć, opady deszczu i temperatura ponad 10 stopni, sprzyja rozwojowi grzyb na roślinach. Chodzi o zarazę ziemniaczaną. Jest kilka sposobów, by ją zwalczyć - mówiła w Radiu Gdańsk ogrodniczka Katarzyna Bellingham.

Audycję o pielęgnacji ogrodów prowadził Jacek Naliwajek. Z Katarzyną Bellingham rozmawiał o uprawie pomidorów. Zdaniem specjalistki, dla tych warzyw szczególnie groźna jest zaraza ziemniaczana.

- Wygląd liści robi się plamisty i szaro-zielony, później zmienia się na brązowy. Cykl rozwoju choroby to tylko pięć dni. Zaraza ziemniaczana to fascynująca choroba, która miała duży wpływ na dzieje historii. Mieszkając w Irlandii czytałam o wielkiej emigracji i głodzie, jaki spowodowała - opowiadała ogrodniczka.

ŚRODKI GRZYBOBÓJCZE LUB EKOLOGIA

Bronić można się środkami grzybobójczymi, ale dużo osób decyduje się na ekologiczne rozwiązania - Jeżeli choroba jest już zaawansowana, to nie można jej cofnąć. Jeśli jest to dopiero początek, możemy powstrzymać chorobę wyrywając i paląc listki z początkowo widocznymi plamkami. Jeśli chodzi o ziemniaki, to pamiętajmy, że należy zdobywać sadzonki z porządnych, certyfikowanych przedsiębiorstw. Zaraza lubi przezimować, więc trzeba na to uważać - tłumaczyła Katarzyna Bellingham. Ogrodniczka dodała, że na choroby grzybowe narażone są też papryki i bakłażany.

CO ROBIĆ ZE SKRZYPEM?

Skrzyp. Jak sobie z nim radzić? - To częsty problem. Skrzyp pojawia się często podczas jakiś robót ziemnych. Jedyne co można z nim zrobić, to wyrwać, nie trzeba z korzeniem, jednak to jedyny sposób. Wyrwanie go osłabi, a środki chemiczne na niego nie działają. To roślina pamiętająca dinozaury, tak pierwotna forma jest bardzo ciężka do usunięcia. Ewentualnie można zastosować wapno dolomitowe, bo skrzyp lubi kwaśną glebę - radziła w Radiu Gdańsk Katarzyna Bellingham.

Posłuchaj audycji:


Agnieszka Chorociej/Anna Michałowska