Ogrodniczka w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

11:10

poniedziałek,

03 sierpnia 2020

Zielono będzie między kamienicami. Odwiedzamy społeczny ogród na Dolnym Mieście

Wąskie ulice i stare kamienice - to w skrócie klimat ulicy Królikarnia na Dolnym Mieście w Gdańsku. Skwerek, na który zaprosiła nas Ewa Szabłowska ze Stowarzyszenia OdDolne Miasto, nie wygląda zbyt okazale, ale projektantka Agnieszka Hubeny-Żukowska jest zachwycona miejscem i działaniami mieszkańców. Do niedawna było tam jeszcze dzikie wysypisko różnych wielkogabarytowych sprzętów domowych, teraz powstaje wspólny ogród. Jest na pierwszym etapie tworzenia, ale widać zapał i zaangażowanie. 

Ewa Szabłowska
(Ewa Szabłowska. Fot. Radio Gdańsk)

Ewa Szabłowska po naszej wizycie sympatycznie napisała na profilu OdDolnego Miasta: "Dziś zawitało do naszej plomby vel Ogrodu Wąsowiczowej Radio Gdańsk i projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny- Żukowska Otrzymaliśmy kilka cennych rad od profesjonalistki m.in żeby nie przycinać na jesień roślin, sadzić ORLIKI plus umieszczać rośliny ciasno, kaskadowo (mniej miejsca dla chwastów) i- co najważniejsze- zrobić z palet coś a la kompostownik, takie hałdy suchych gałęzi, trawiastych resztek z ogrodu, kamyków itp.(jak nasz kopiec Kościuszki po przekopywaniu ziemi) - są dużo popularniejszym wśród zapylaczy i jeży miejscem do zimowania niż modne teraz domki dla zapylaczy." Było miło, dziękujemy za czas spędzony na Dolnym Mieście i w następnych odcinkach odwiedzimy ogrody kolejnych słuchaczy.

oddolne1

(Stół i fotel za tujami, jako kącik "towarzyskich" spotkań był przedmiotem naszej długiej dyskusji, podobnie jak mur odgradzający siedzibę LPP, po którym wypada "puścić" jakieś pnącze. Fot. Radio Gdańsk)

oddolne3
(Na razie wszystko wygląda skromnie, ale to dopiero początek. Fot. Radio Gdańsk)

Włodzimierz Raszkiewicz