Obrazy wojny

Prowadzi: 

22:05

czwartek,

09 listopada 2017

"To fenomen, że po 123 latach Polska odzyskała niepodległość"

10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wraca z więzienia w Magdeburgu. Przyjeżdża pociągiem z Berlina, a na Dworcu Głównym w Warszawie wita go m.in. reprezentujący Radę Regencyjną książę Zdzisław Lubomirski. Przyjazd Piłsudskiego wywołał powszechny entuzjazm warszawiaków. Uświadomili sobie, że po 123 latach Polska znów wróci na mapę Europy.
Dzień później, 11 listopada, podpisano w Compiègne rozejm kończący I wojnę światową. Tego dnia formalnie Polska odzyskała swoją państwowość i jednocześnie w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. O wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości opowiada w audycji dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Zakończenie I wojny światowej nie oznaczało dla Polaków końca walk. - Teraz trzeba było sobie wywalczyć granice II Rzeczpospolitej - mówi dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego gdańskiego muzeum.

Odzyskanie niepodległości było skutkiem I wojny światowej, o który zabiegali polscy patrioci swymi zabiegami militarnymi i dyplomatycznymi. II Rzeczpospolita była jednak solą w oku byłych zaborców. W 1939 roku Niemcy i Rosja ponownie podzieli się naszymi terenami. Powrót polskiej państwowości jest więc jedną z przyczyn II wojny światowej. Podkreśla to film na wystawie stałej poświęcony genezie konfliktu z lat 1939-1945.

W audycji pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, które są muzealnych magazynach, prezentuje Wojciech Łukaszun z Działu Zbiorów. Są to między innymi odznaczenia, które są na fotografii powyżej.