Obrazy wojny

Prowadzi:  Marzena Bakowska

21:05

środa,

20 listopada 2019

Sowieckie piekło. Spektakl "Czerwona zima" o łagrach zderzony z prawdziwą historią więźnia

Bohaterami audycji jest dwóch Wacławów. Jeden to postać fikcyjna łącząca w sobie wiele losów. Drugi to Wacław Juszko z Gdańska, który urodził się w 1927 roku w województwie białostockim. W czasie wojny łącznik - zwiadowca Armii Krajowej, w 1950 r. stał się żołnierzem WiN. Po kilku miesiącach komuniści skazali go na 14 lat łagrów. W audycji opowiada o swym ponad sześcioletnim pobycie w obozach o zaostrzonym rygorze.
Natomiast Wacław Grabiński to główny bohater spektaklu "Czerwona zima" w reżyserii Artura Hofmana. Premiera przedstawienia odbyła się 17 listopada 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Grabiński, polski opozycjonista antykomunistyczny, trafia do łagru, gdzie więźniowie opowiadają mu o swoich przeżyciach. Staje się dla widzów przewodnikiem po tym sowieckim piekle.

Scenariusz przedstawienia przygotował Chrystian Orzeszko. Inspiracją były wspomnienia więźniów i literatura, m.in. książki Aleksandra Sołżenicyna, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Warłama Szałamowa.

Na zdjęciu u góry: Hanna Świętnicka i Marcin Kwaśny podczas premiery spektaklu "Czerwona zima" 11 listopada 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej (Fot. Mikołaj Bujak/muzeum1939.pl)

Poniżej zdjęcia z premiery spektaklu (Fot. Mikołaj Bujak/muzeum1939.pl)
czerwonazima1
czerwonazima2