Nocne Rozmowy

Prowadzi: 

23:00

niedziela,

03 kwietnia 2016

Młodzi ludzie nie radzą sobie bez telefonów i komputerów. Współcześni nastolatkowie są samotni

- Młodzi ludzie w przeważającej większości są uzależnieni od mediów elektronicznych – nie rozstają się ze swoimi telefonami nawet podczas rodzinnych posiłków. Co chwila nawykowo sprawdzają, czy nie nadeszła jakaś wiadomość – mówił w audycji Nocne Rozmowy dr Maciej Dębski – socjolog z UG, pomysłodawca eksperymentu "Poza siecią".
Ponad 100 nastolatków z Gdyni próbowało przez trzy dni żyć bez telefonów, Facebooka, tabletów, internetu, gier. Eksperyment sprawdzał, co młodzi ludzie zrobią ze swoim czasem, gdy zostaną pozbawieni dostępu do mediów elektronicznych. Swoje wrażenia zapisywali w dzienniku.

Wstępne wnioski z eksperymentu pokazują jak bardzo współcześni nastolatkowie są samotni. Mają trudności w nawiązywaniu bliższych relacji. Świat wirtualny zastępuje im rzeczywistość, z którą często sobie nie radzą. Zupełnie bezbronni wobec tego stanu rzeczy są ich rodzice.

Dr Maciej Dębski zaznacza, że lepiej z odcięciem od sieci radziły sobie osoby, które mają jakieś pasje, czy pozaszkolne zainteresowania.

Posłuchaj audycji: