Nie Tylko Metropolia

Prowadzi:  Grzegorz Armatowski i Włodzimierz Raszkiewicz

14:05

wtorek,

18 czerwca 2019

Alerty pogodowe na Pomorzu. W jakich sytuacjach je dostajemy i jak należy na nie reagować?

Coraz częściej dostajemy SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Są to alerty ostrzegające o ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Ostatnio pojawiają niemal przed każdą burzą. Jak często będą takie wiadomości przychodzić? Czy jak dostajemy taki alert, to musimy spodziewać się najgorszego?
- Alerty te są przeznaczone do sytuacji, kiedy zjawiska są szczególnie niebezpieczne, groźne, gwałtowne i zagrażają bezpośrednio życiu i zdrowiu ludzi. Rzeczywiście, ostatnio mieliśmy bardzo dużo burz i pogoda była rzeczywiście niebezpieczna. Dlatego te SMS-y przychodziły nieco częściej. Absolutnie nie jest tak, że będą wysyłane przed każdą burzą. Raz jeszcze podkreślam, że jest to przeznaczone tylko na nadzwyczajne sytuacje - zaznacza Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

CO SIĘ DZIEJE, GDY SYTUACJA JEST POWAŻNA?

Na jakim obszarze wysyłane są wiadomości ostrzegające o zagrożeniu? - Wiadomości są rozsyłane na terenie powiatu. Kiedy dociera informacja, że sytuacja jest poważna, to mogą być różnego rodzaju zagrożenia, nie tylko pogodowe, wtedy analizujemy zgłoszenie i konsultujemy je z ekspertami. Jeśli widzimy, że sytuacja jest poważna, to dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podejmuje decyzje o wysłaniu takich alertów. Określamy obszar zagrożenia i przekazujemy operatorom takie SMS-y do rozesłania. Najmniejszy obszar, na który możemy przesłać, to powiat - dodaje Anna Adamkiewicz.

Do sprawy odnieśli się również gości w studio: Alicja Żurawska (starosta kościerski), Janina Kwiecień (członek zarządu powiatu kartuskiego), st. bryg. Marian Hinca (Pomorska Straż Pożarna) oraz Tomasz Szcząchor i Robert Marcinowicz (fundacja Meteo Pomorze).