Nie Tylko Metropolia

Prowadzi: 

14:05

wtorek,

14 maja 2019

Jaki jest główny problem przedsiębiorców w Chmielnie? "Bez tego trzeba będzie przenieść siedziby do Trójmiasta"

W gminie wiejskiej Chmielno dominują rolnictwo i turystyka. Duże znaczenie ma również aktywne pielęgnowanie tradycji kaszubskich. Gmina geograficznie znajduje się w granicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Geografia terenu sprzyja turystyce. Są jeziora i teren, który podlega ochronie. Jakie są problemy problemy przedsiębiorców w regionie? Czy coś trzeba zmienić, żeby działalności firm były łatwiejsze?

Gośćmi Iwony Wysockiej byli Ryszard Cierocki, prezes Patrizia Aryton, Maria Kostuch, współwłaściciel Kompleksu Wypoczynkowo Konferencyjnego Wichrowe Wzgórze oraz Zbigniew Jarecki, Prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców


- Pierwszym problemem są korki, które napotykamy jadąc do Trójmiasta. Mam nadzieje, że nasza działalność ukierunkowana na poprawę dojazdów w końcu przyniesie efekty. Ciągle istnieje problem Żukowa, Obwodnicy Metropolitalnej. Na razie rozpoczyna się dopiero budowa Trasy Kaszubskiej, ale właśnie budowa Obwodnicy powinna być następnym celem - mówił Zbigniew Jarecki.

- Kolejny problem, jaki jest odczuwalny w Chmielnie, to brak szybkiego internetu. Te rutery, którymi dysponujemy, niestety są bardzo wolne. Dlatego ta linia światłowodowa po prostu jest nam niezbędna. Dlatego wspólnie z innymi firmami będziemy próbować ten problem rozwiązać. Z tego co wiem, w szkołach ta kwestia została już rozwiązana, natomiast wiele przedsiębiorstw boryka się z tą kwestią - dodała Maria Kostuch.

- Zgodzę się z moimi przedmówcami. Dobrze byłoby, gdyby część gmin poszła w rozwój terenów budowlanych, przemysłowych i usługowych. Wtedy te wszystkie samochody, które jadą z większych miejscowości, mogłyby się zatrzymać np. w Kartuzach, Chmielnie, czy Sulęczynie. To dałoby szansę na dużo większy rozwój. Podobnie jest w przypadku internetu. Jeżeli ta kwestia się nie poprawi, to wtedy większość firm będzie pewnie przenosić się do Trójmiasta, co przełoży się na likwidację stanowisk, a nie ich powiększanie - dodał Ryszard Cierocki.