Nie Tylko Metropolia

Prowadzi:  quellio_cron

09:05

czwartek,

03 listopada 2016

Najważniejsza jest profilaktyka. "Inwestycje nie muszą być uciążliwe dla mieszkańców"

Smród z wysypisk, tiry pełne żwiru stanowiące zagrożenie dla wsi, hałas zakładów przemysłowych i fermy zwierząt, czyli co jest uciążliwe dla mieszkańców małych miejscowości. Jaka jest rola gmin w inwestycjach, które utrudniają życie społeczeństwu? Jaki wpływ na to mają mieszkańcy?
Gośćmi Agnieszki Michajłow w programie "Nie tylko Metropolia" byli Danuta Makowska (Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku), Radosław Rzepecki (zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska), Błażej Kąkol (wójt gminy Trąbki Wielkie), Dawid Litwin (wójt gminy Potęgowo) i Jarosław Paczos (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej i Stowarzyszenie Sąsiadów Zakładu Utylizacyjnego).

MIESZKAŃCY NIE MOGĄ BYĆ STRONĄ

Umiejscowienie inwestycji przemysłowych jest zależne od gminnych planów zagospodarowania przestrzennego. Głos mieszkańców nie musi być uwzględniany w wydaniu decyzji środowiskowej. Gminy konstruują przestrzeń gminną poprzez plany zagospodarowania przestrzennego, które są uzgadniane z wieloma instytucjami. W owych planach znajdują się kierunki rozwoju gminy.

- Jeżeli jest ten plan bardzo restrykcyjny to można skutecznie zablokować wiele inwestycji, takich jak farma trzody chlewnej - powiedział wójt gminy Trąbki Wielkie. - Udało mi się zablokować jedną inwestycję, natomiast procedura administracyjne niestety musi postępować. Ja tego nie mogę zatrzymać. Staramy się wnioskować u ustawodawcy żeby mieszkańcy byli stroną w wydaniu decyzji środowiskowej, bo w chwili obecnej protesty mieszkańców nie są argumentem w wydaniu decyzji środowiskowej.

ODÓR NIEUMOCOWANY PRAWNIE

Jak twierdzi Radosław Rzepecki obecnie problemem jest zbyt duża ilość organów ochrony środowiska. - Są też organy kontrolne, które sprawdzają wyłącznie stan prawny tego co jest kontrolowane. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może przyjechać, sprawdzić czy działa instalacja i ustalić przyczynę odoru. Inspektor ma możliwość pobierania próbek do badań. Porównujemy próby wodne – to co wyszło, z tym jak to powinno wyglądać.

INWESTYCJE NIE MUSZĄ PRZESZKADZAĆ MIESZKAŃCOM

Danuta Makowska uważa, że inwestycje nie muszą być w żaden sposób uciążliwe dla mieszkańców. Jako dwa główne czynniki podaje nowe technologie i odpowiednią lokalizację obiektu.

- Jak zwykle najważniejsza jest profilaktyka. Inwestycje nie muszą być uciążliwe. Znam zakłady utylizacyjne, które nie wydają żadnych nieprzyjemnych zapachów, to samo z biogazowniami. Czyli nowe technologie to raz, odpowiednia lokalizacja to dwa. Uczestnictwo mieszkańców jest niezbędne - powiedziała Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska. Dodała, że rozwój gospodarczy nie może odbywać się bez akceptacji społecznej.

RELACJE INWESTOR-MIESZKAŃCY

Niektóre gminy doprowadzają do spotkań między inwestorem, a mieszkańcami. - Rozmawiamy ze społeczeństwem. Najpierw rozmawiamy z radnymi i sołtysami, a później staram się zorganizować spotkanie w danym sołectwie, w którym ma się odbyć inwestycja - powiedział wójt gminy Potęgowo Dawid Litwin. Dodał, że inwestorzy chętnie przychodzą na takie spotkania i odpowiadają na pytania mieszkańców.

DIALOG JEST CZY NIE?

Jarosław Paczos powiedział, że dialog jest, ale głównie formalny. Zwrócił uwagę, że ważna jest świadomość i zainteresowanie ze strony mieszkańców. - Brakuje ze strony społeczeństwa silniejszego zaangażowania, instrumentów eksperckich, by lepiej poznań problem. Trzeba się organizować, bez tego nie będzie społeczeństwa obywatelskiego.