Nie Tylko Metropolia

Prowadzi:  quellio_cron

09:05

czwartek,

27 października 2016

Tarcza antyrakietowa w Redzikowie szansą dla samorządów. "Bazy USA i NATO jednymi z najbezpieczniejszych na świecie"

Amerykańska baza w Redzikowie to szansa na lepszy rozwój regionu słupskiego - uważają goście programu Nie Tylko Metropolia w Radiu.

Goście programu rozmawiali na temat wsparcia słupskiego samorządu przy budowie tarczy antyrakietowej w Redzikowie.
 
Rozmówcami Przemysława Wosia byli wójt gminy wiejskiej Słupsk Barbara Dykier oraz słupscy posłowie - Jolanta Szczypińska (PiS) i Zbigniew Konwiński (PO).

SZANSA DLA SAMORZĄDÓW

Barbara Dykier odwiedziła niedawno rumuńskie Deveselu, którego baza antyrakietowa jest bliźniaczo podobna do tej, która powstaje w Redzikowie. Jak twierdzi wójt gminy Słupsk tamtejszy samorząd sporo na tym zyskał. - Jednocześnie trwała budowa, ale poszło tez duże wsparcie ze strony rządu. To małe miasteczko, ok. 3,5 tysiąca mieszkańców, które bardzo zyskało na infrastrukturze. Zbudowano sieć kanalizacji sanitarnej, sieć wodociągową, drogi. Mieszkańcy, którzy mieli wolne mieszkania zyskali na wynajmie mieszkań-ceny były takie jak w Bukareszczie - powiedziała wójt. Wsparcie było zarówno ze strony rządu jak i strony amerykańskiej.

Słupsk i okoliczne gminy czekają na rządowe rekompensaty. - Z niczego się nie wycofujemy przygotujemy wspólny program dla samorządów - deklaruje posłanka Jolanta Szczypińska. - Pewne rzeczy trzeba będzie odsunąć w czasie, a inne przyjąć jak najszybciej.

NIEBEZPIECZNA SYTUACJA MIĘDZYNARODOWA

Sekretarz Generalny NATO skrytykował Rosję za wzmożenie działań militarnych na Bałtyku. Tylko w tym miesiącu Rosja rozmieściła w Kaliningradzie rakiety Iskander, które mogą przenosić nawet głowice nuklearne, zawiesiła porozumienie z USA o utylizacji plutonu. – Zaczyna się robić niebezpiecznie - mówił Przemysław Woś.

- Mam nadzieję, że działania dyplomatyczne i rozmowy spowodują, że nie staniemy przed groźbą działań militarnych. Musimy w to głęboko wierzyć. Rola strony rządowej jest taka żeby dochodzić do porozumienia - mówiła wójt gminy Słupsk.

SUKCES ZIEMI SŁUPSKIEJ

Posłowie byli zgodni, że z uwagi na niespokojne czasu, budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie jest koniecznością.

- Trzeba zrobić wszystko, żeby przekuć to na sukces gospodarczy ziemi słupskiej, o co zabiegają samorządowcy - powiedział poseł Zbigniew Konwiński, w czym zgodziła się z nim posłanka Jolanta Szczypińska. - Zetknąłem się z opinią, że obiekty wojskowe firmowane przez USA czy NATO są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie. Rosja oczywiście prowadzi swoją politykę i to pohukiwanie z jej strony dalej będzie. jesteśmy uczestnikami Paktu Północnoatlantyckiego i to jest największa gwarancja bezpieczeństwa dla Polski, oczywiście musi iść za tym modernizacja - mówił poseł PO.

Samorządy z regionu słupskiego zabiegają między innymi o budowę trasy S6, dokończenie miejskiego ringu, modernizację linii kolejowych 202 i 405 oraz rozbudowę portu w Ustce.


Rafał Mrowicki