Nie Tylko Metropolia

Prowadzi:  Sebastian Kwiatkowski

14:15

wtorek,

30 marca 2021

Co przyniesie nam 2021 rok na drogach? Pytamy drogowców m.in. o Obwodnicę Metropolitalną i stan pomorskich jezdni

W audycji "Nie tylko metropolia" porozmawialiśmy z zarządcami dróg na temat tego, co wydarzy się na pomorskich jezdniach w tym roku. Wśród poruszanych tematów znalazły się plany dla Obwodnicy Metropolitalnej, sprawa przetargu "berlinki" i przebudowa drogi krajowej nr 501.


Pierwszym gościem w audycji był Piotr Michalski z Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad. Sebastian Kwiatkowski pytał go m.in. o budowę obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Czy uda się ją zrobić na czas?

 

- Wszystko idzie zgodnie z planem. Przed paroma dniami skończyła się kontrola i żadnych uchybień nie wykazano. Jest więc zielone światło do podpisania umowy - mówił Piotr Michalski. - Spodziewamy się, że w kwietniu już będziemy gotowi do podpisania obu umów na budowę Metropolii Trójmiejskiej. Ze względu na długość odcinka, całość zadania została podzielona na dwa odcinki realizacyjne: od Chwaszczyna do Żukowa i od Żukowa do węzła Gdańsk Południe - podkreślał.


PRZEBUDOWA BERLINKI

W 2017 rozpoczęły się prace na 4-kilometrowym fragmencie "berlinki" Czarlin-Knybawa. Kolejne przetargi nie zapowiadają optymistycznie, bo przekraczają budżet drogowców. 

 

- To nie do końca jest remont, tylko przebudowa drogi. W zeszłym roku z końcem sierpnia zostaliśmy zmuszeni do odstąpienia od umowy. Potem wykonaliśmy szereg różnych czynności, żeby zabezpieczyć budowę i ją udrożnić. Zorganizowaliśmy już drugi przetarg - mówił Michalski. - Nieco złagodziliśmy wymagania, co spowodowało, że ofert jest już więcej. One też przekraczają budżet, ale już nie tak znacząco. Analizujemy je i w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja  - dodał.

DROGA KRAJOWA 501

Po 14:30 gościem audycji był Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. Sebastian Kwiatkowski pytał go m.in. o stan drogi krajowej 501.

- Na tę drogę wracamy co pewien czas. Za rok będzie świetnie wyremontowany odcinek od przekopu przez Krynicę aż do miejscowości Piaski. Planujemy też rozszerzyć tę inwestycję i ze środków krajowych zrealizować kolejne dwa kilometry remontu - mówił Grzegorz Stachowiak. - Rozmawiamy z inwestorem i próbujemy znaleźć sposób na wspólną realizację większego remontu tego odcinka - dodał.

CENA ZIMY

A jak nasz gość podsumowuje tegoroczną zimę na drogach?

- Ostatnie okresy zimowe nieco nas rozpieszczały. W tym roku jak zima zaczęła się z końcem grudnia, to trwała praktycznie do połowy marca. Pieniądze na to przeznaczone były z budżetu województwa pomorskiego - powiedział Stachowiak.

Dodał, że Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje poczynić kilka inwestycji. W planach jest m.in. budowa nowych magazynów soli, co pozwolić ma przygotować się lepiej w przyszłości.


(fot. GDDKiA/Maciej Bejm)