Nie Tylko Metropolia

Prowadzi:  Przemysław Woś

14:10

wtorek,

01 grudnia 2020

Wizja mieszkania w śródmieściu a życie w domu z ogródkiem. Czy ludzie chcą wracać do miast z podmiejskich gmin?

W programie "Nie tylko Metropolia" rozmawialiśmy o tym, czy osiedlanie się mieszkańców miast w podmiejskich gminach to już przemijający trend. Czy i kiedy wizje mieszkania w śródmieściu wygrają z wizją domu z ogródkiem poza metropolią? Czy reurbanizacja zastąpi suburbanizację?


O tym Przemysław Woś rozmawiał z doktor Katarzyną Kajdanek z Uniwersytetu Wrocławskiego, która prowadzi badania na ten temat.

 

- Badania rozpoczynałam w 2018 roku, kiedy jeszcze nie mieliśmy pojęcia o tym, jak będzie wyglądał rok 2020. W obecnych warunkach, kiedy słyszy się, że ludzie opuszczają miasta w poszukiwaniu większych przestrzeni, problematyka jest teraz obarczona dużym ryzykiem - mówiła Katarzyna Kajdanek z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Jeśli zobaczymy, jak to zjawisko wyglądało do wczesnej zimy czy też wiosny 2020 roku, to nie da się tego jednoznacznie uchwycić w statystykach. Kiedy patrzymy na dane dotyczące migracji wewnątrzgminnych, musimy się przyglądać migracjom między gminami wiejskimi a miejskimi. A jest to trudne do zauważenia - podkreślała.

 

(Fot. Pixabay/geri cleveland)