Nie Tylko Metropolia

Prowadzi:  Grzegorz Armatowski

14:15

wtorek,

23 czerwca 2020

Pomorskie trasy i bezpieczeństwo podczas wakacji okiem drogowców i policji

Wakacje to okres, w którym nie bez powodu podkreśla się wciąż wagę bezpieczeństwa. Podczas wspólnych wypadów nie chodzi bowiem tylko o nasze życie, ale też o zdrowie bliskich. Czy Pomorskie drogi krajowe są przygotowane na ten gorący okres? Co my, jako wczasowicze, możemy zrobić, żeby spędzić te wakacje w bezpieczny sposób? O tym rozmawialiśmy w audycji "Nie tylko metropolia".


Gośćmi Grzegorza Armatowskiego byli Piotr Michalski z gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz komisarz Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

- Drogi krajowe są przygotowane tak, jak na każdy inny dzień roku. Ruch wakacyjny jest bardzo specyficzny. Trzeba baczną uwagę zwrócić na Obwodnicę Trójmiasta. Przypomnę, że trwa przebudowa węzła Gdynia-Wielki Kack. Będzie on wyglądał zupełnie inaczej niż do tej pory - powiedział Piotr Michalski. - Ponadto rozpoczęła się inwestycja przebudowy drogi krajowej nr 20 między Kornem a Kościerzyną. Przypomnę - to jest odcinek, gdzie w miejscowości Korne będzie rondo zamiast niebezpiecznego skrzyżowania. To jest bardzo nietypowe miejsce. Jest tam łuk poziomy-pionowy. Droga z pierwszeństwem to droga krajowa nr 20, prowadząca z Kościerzyny do Kornego, ale potem drogą z pierwszeństwem jest droga wojewódzka nr 235 na Chojnice. Od wielu lat były czynione starania, żeby przebudować to skrzyżowanie i w końcu się to udało - podsumował.


- Wydaje się, że każdy z nas, poruszający się samochodem lub pieszo, doskonale zna zasady bezpieczeństwa i ruchu drogowego. W praktyce jest jednak inaczej. Często zapominamy się przygotować do podróży. Bardzo ważne jest to, by przygotować samochód i samego siebie - wypocząć, sprawdzić drogę, pogodę i zaplanować przerwy - przypomniała Joanna Skrent. - Mniej więcej każdy kierowca zna już swój samochód i słyszy, czy prawidłowo pracuje. Warto jest jednak podjechać na stację diagnostyczną, bo nie wszystko jesteśmy w stanie zobaczyć. Wtedy jesteśmy gotowi do trasy - dodała.

 

(Fot. Agencja KFP/Paweł Marcinko)