Nie Tylko Metropolia

Prowadzi:  Olga Zielińska

14:05

wtorek,

19 maja 2020

Czy samorząd terytorialny pozwolił zdecentralizować zarządzanie krajem? [DEBATA W RADIU GDAŃSK]

Mija 30 lat od uchwalenia ustaw samorządowych. Z tej okazji na naszej antenie przeprowadzamy cykl debat. Trzecią już dyskusję poświęciliśmy kluczowym wyzwaniom samorządów, czyli edukacji i usługom publicznym. Samorząd terytorialny miał pozwolić na decentralizację zarządzania krajem, oddając głos obywatelom. Czy to zadanie zostało spełnione?

Na to i inne pytania odpowiedzieli Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny oraz Bogdan Olszewski, sekretarz ZRG NSZZ "Solidarność". Debatę prowadziła Olga Zielińska.

- Na samorząd można spojrzeć z perspektywy liczb. Jest taki szacunek, że około 80 proc. tego, co nas dotyczy, jest realizowane przez samorząd - odpowiadał wiceprezydent Gdyni. - Znaczna część naszej codzienności, tego, jaka jest jakość obsługi, to działania samorządu. W ciągu 30 lat bywało różnie. Na początku mieliśmy np. wątpliwości co do współpracy z sektorem pozarządowym, który teraz jest pewnym standardem. Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że samorząd odpowiada za jakość naszego życia - mówił.

Jako kolejny zabrał głos burmistrz Kościerzyny. - Można sporo poprawić, sporo zmienić. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że zmiany pozwoliły nam się na siebie otworzyć. To my na dole rozmawiamy, słuchamy mieszkańców i możemy wszystko przekazywać na wyższe szczeble. Ważna jest współpraca oraz otwarcie mieszkańców i samorządowców w kierunku polepszenia życia regionu - podkreślał Michał Majewski.

- Na pierwszym krajowym zjeździe "Solidarności", kiedy konstruowaliśmy program związku, w pierwszej tezie domagaliśmy się wprowadzenia reformy samorządów na wszystkich szczeblach zarządzania. To jest dla nas ważne - przypomniał Bogdan Olszewski.

Podczas debaty włodarze miast opowiedzieli, jak wygląda finansowanie edukacji.

- To zajmuje najwięcej mojego czasu zawodowego. Powiem z wielką radością, ale i odwagą, że wziąłbym odpowiedzialność za całą edukację. Dlatego, że dzisiaj nie do końca jest tak, że pensje nauczycieli są finansowane przez państwo - komentował Bartosz Bartoszewicz. - W przypadku Gdyni, w zeszłym roku, budżet oświaty wyniósł niewiele ponad 500 milionów złotych, z czego 244 miliony złotych to są podatki gdynian. Zbliżamy się do sytuacji, kiedy połowę kosztów oświaty ponoszą miasta. Ale trzeba też podkreślić, że mieszkamy w części Polski, w której samorządy bardzo poważnie podchodzą do edukacji - dodał.

- Subwencja jest niewystarczająca, więc powinniśmy dostać narzędzia, które pozwolą nam na pewne zmiany. Myślę tu np. o zmianach w karcie nauczyciela. Może należałoby się zastanowić nad połączeniem samorządów przede wszystkim tych wiejsko-gminnych - zaznaczał burmistrz Kościerzyny.