Nie Tylko Metropolia

Prowadzi: 

14:05

wtorek,

05 maja 2020

Jak zmieniała się przestrzeń miejska w ostatnich trzydziestu latach? [DEBATA W RADIU GDAŃSK]

Jak wyglądają nasze miasta? Czy deweloperzy nie mają zbyt dużego wpływu na planowanie przestrzenne? Między innymi o to swoich gości zapytał Jarosław Popek w pierwszej debacie na 30-lecie samorządu terytorialnego.
Gośćmi pierwszej debaty byli Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, Marek Karzyński, były dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Gdyni oraz Jędrzej Włodarczyk, działacz Lewicy i Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk.

- Polskie i pomorskie miasta bardzo się zmieniły - mówił Marek Karzyński. - Poprawiła się jakość życia, jednocześnie powstające struktury osiedleńcze zmuszają nas do wyścigu z czasem i stania w korkach, dlatego jest coś do poprawienia. Po zmianach z lat 90., wierzyliśmy w niewidzialną rękę rynku, który rzeczywiście wykazał wysoką skuteczność. Potrzebuje on jednak kontroli. Mechanizmy rynkowe wykazały wiele słabości - tłumaczył.

- Twarda infrastruktura zmieniła się radykalnie, głównie dzięki funduszom unijnym. Na poziomie planowania przestrzennego na początku lat 90. popełniono duże błędy. Odrzucano planowanie, bo kojarzyło się z socjalizmem. To był błąd - przekonywał Jędrzej Włodarczyk.

- Początek lat 90. to zapaść gospodarcza, bieda, stąd powstał chaos gospodarczy. Dzisiaj mamy do czynienia ze sloganem "dynamiczny rozwój". Przykładem jest PKM. Była tendencja do rewitalizacji centrów miast. Trendy, które widzieliśmy na zachodzie, dotarły również do nas - dodał Kazimierz Koralewski.
 
(Fot. Wikipedia/Henryk Bielamowicz)