Nie Tylko Metropolia

Prowadzi:  Sylwester Pięta

14:05

wtorek,

08 października 2019

Jak państwo powinno walczyć ze smogiem? "Wymiana pieców, transport publiczny, elektrownie wiatrowe"

- Co powinno zrobić państwo, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem? - pyta Sylwester Pięta prowadzący dyskusję przedwyborczą w audycji Nie tylko Metropolia. Jego goście wskazują przede wszystkim na wymianę niespełniających norm pieców w gospodarstwach domowych, a także na potrzebę pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
Na pytanie prowadzącego audycji odpowiadają Stefan Skonieczny - Koalicja Obywatelska, Jan Kilian - Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Biernacki - Polskie Stronnictwo Ludowe i Łukasz Kowalczuk - Sojusz Lewicy Demokratycznej.

RZĄDOWY PROGRAM "CZYSTE POWIETRZE"


- W tym temacie mamy zaległości kilkudziesięcioletnie. (…) Myślę, że rząd Mateusza Morawieckiego zaczął ten temat traktować niezwykle poważnie. Skończył z pewnego rodzaju resortowością. Mówię o ministerstwie ochrony środowiska. On to rozłożył na różne etapy. Także ministerstwo rolnictwa jest włączone w to, ministerstwo oświaty. Program "Czyste powietrze" jest ewidentnie najważniejszym programem wprowadzanym przez rząd PiS, bo jest ukierunkowany na współdziałanie z samorządami - bo tylko przy współdziałaniu z samorządami jest możliwe prawdziwe, poważne potraktowanie ochrony środowiska, ochrony czystego powietrza – mówi Jan Kilian.

"CHCEMY WYMIENIĆ 2 MLN PIECÓW"

- Smog to jest tylko objaw problemu. Jak pokazują protesty, ostatnio także młodych ludzi, mamy do czynienia po prostu z katastrofą klimatyczną. Rok temu, kiedy kandydowałem na prezydenta Gdyni, dużo mówiłem o tym, żeby ograniczać ruch samochodowy, żeby inwestować w komunikację publiczną. Jeśli chodzi o aglomerację i walkę ze smogiem, to są rzeczy kluczowe, też oczywiście wymiana pieców. Jako lewica w ciągu 10 lat chcemy wymienić 2 mln pieców w domach prywatnych. Chcemy, żeby państwo się tym zajęło. Niestety dla nas obietnice PiS nie są wiarygodne. Bardzo ważne odejście od węgla i inwestycje w odnawialne źródła energii. Chcemy, żeby do 2035 roku większość energii było pozyskiwane ze źródeł odnawialnych, stawiamy przede wszystkim na energię wiatrową, ale też na energię słoneczną - chcemy, żeby państwo to dofinansowało. Kluczowy jest też transport publiczny – mówi Łukasz Kowalczuk

"MORSKA ENERGETYKA WIATROWA"

- Głównym źródłem zanieczyszczeń jest oczywiście emisja z prywatnych budynków. Jeżeli chcemy wygrać ze smogiem, musimy zakazać instalacji pieców i kotłów, które nie spełniają norm ochrony środowiska. Dofinansowanie do zakupu pieców powinno wynosić co najmniej 75 proc. kosztów, a po spełnieniu kryterium dochodowego co najmniej 100 proc. Regionalne programy operacyjne prowadzone obecnie mają tzw. dotacje celowe na instalację odnawialnych źródeł energii. My jesteśmy w trakcie realizowania takiego projektu, m.in. w gminie Miastko, gdzie realizujemy program „Pompy ciepła”, mamy na to 8 mln zł. Takie programy chcemy jako Koalicja Polska wdrażać. Dodatkowo chcemy mieć środki z innych programów, które zakładają wsparcie tego rodzaju wyzwań. Do tego fotowoltaika, biogazownie, budowa zbiorników retencyjnych i elektrowni wodnych. Głównym programem jest jednak morska energetyka wiatrowa. Tutaj mamy konkretny program dla Pomorza, konkretne rozwiązania do 2025 roku - 6 GW mocy, której Polska potrzebuje – mówi Paweł Biernacki.

"POTRZEBNA JEST POMOC FINANSOWA"

- Mój poprzednik powiedział, że pan premier Morawiecki rozłożył to na różne czynnik. Generalnie rzecz biorąc, rozłożył to na łopatki, bo bardziej jeszcze zaawansował rozwój górnictwa, postawił na węgiel. Ja rozumiem, że na Śląsku ten węgiel jest potrzebny, ale my przez to cierpimy. Uważam, że przede wszystkim musimy pomagać tym, którzy chcą zmienić gospodarkę energetyczną, którzy chcą zmienić swoje piece. Musimy im pomóc finansowo, bo oni nie są w stanie sami tego zrobić. (…) Bez pieniędzy, bez pomocy, bez planów tej pomocy, nie będzie wymiany. Oczywiście polityka energii wiatrowej to jest przyszłość i musimy na to stawiać – mówi Stefan Skonieczny.

W dyskusji kandydaci poruszyli także tematy: edukacji, płacy minimalnej i emerytur.


puch