Nie daj się oszukać

Prowadzi: 

14:00

poniedziałek,

19 sierpnia 2019

Ojcowie po rozstaniu z matką są "za karę" izolowani od dzieci? Prawnik: Chcemy zmiany prawa i opieki naprzemiennej

Oboje rodzice są równie ważni dla dziecka i po rozstaniu powinni wspólnie je wychowywać - mówił w Radiu Gdańsk Paweł Borusiewicz, prezes Stowarzyszenia Prawo Dziecka, które walczy o częstsze orzekanie przez sądy tzw. opieki naprzemiennej, w sytuacji rozstania rodziców.
- Opieka naprzemienna jest zasądzana bardzo sporadycznie, a ojcowie przez to mają utrudniony kontakt z dzieckiem i przede wszystkim niewielki wpływ na jego wychowanie - mówił gość Joanny Matuszewskiej. Jego zdaniem zmiany w prawie powinny gwarantować równy udział matki i ojca w wychowaniu dziecka. - Chcemy tego zapisu, bo to da sygnał sądom, że mama i tata powinni być traktowani równo, a teraz tak nie jest. Dzieci najczęściej zostają "przy matkach" a ojców pozbawia się lub ogranicza im prawa rodzicielskie.

NieDaj opieka
Fot. Martyna Kasprzycka

W audycji udział brała również mecenas Honorata Janik- Skowrońska, która jest senackim ekspertem ds. opieki naprzemiennej, zajmuje się też tzw. alienacją rodzicielską. Polega ona na utrudnianiu przez jedno z rodziców kontaktów dziecka z drugim. - Moim zdaniem zmiany w prawie dotyczące sprawowania naprzemiennej opieki nad dziećmi, są tylko kwestią czasu. Jest kilka projektów, nad którymi trwają już prace w parlamencie- mówiła adwokat.