Nie daj się oszukać

Prowadzi: 

14:00

poniedziałek,

30 listopada 2020

Psycholog: Stres i kryzysy łatwiej pokonać, jeśli pomagamy innym. Odpowiada za to oksytocyna

Osoby, które pomagają innym, łatwiej znoszą stres i wychodzą z kryzysów. - Stres je mobilizuje, ale też poprzez pomaganie wydzielany jest u nich hormon oksytocyna, która przyczynia się do ochrony organizmu przed działaniem w kryzysie - mówiła w Radiu Gdańsk psycholog i coach kryzysowy Danuta Rocławska.
Dodała, że taki mechanizm działania pokazują przeprowadzone badania kliniczne, o których mówiła także w audycji. - Oksytocynę znamy głównie z tego, że wydziela się podczas porodu. Jednak to także hormon "pomagania", wydziela sie u osób ktore opiekują sie innymi, pomagają, są empatyczne - mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Stresu nie da się raczej uniknąć, jest on ciągłym towarzyszem w naszym życiu. Możemy jednak nauczyć stresować się mądrzej i wykorzystywać go dla naszych celów. 

wparcie
Fot. Pixabay.com

Każdy przeżywa i reaguje na stres inaczej. - Łatwiej radzą sobie osoby otwarte, optymistycznie patrzące na świat, gotowe na zmiany i elastyczne w działaniu. To ludzie o których się mówi, że dla nich "szklanka jest do połowy pełna"- tłumaczyła psycholog. 

W audycji mowa była też o wpływie stresu na zdrowie i naszych mechanizmach obronnych a także o tym, jak można zmniejszyć skutki stresu.