Nie daj się oszukać

Prowadzi: 

14:00

poniedziałek,

28 września 2020

Psycholog: Wypalenie zawodowe groźne zwłaszcza dla osób kreatywnych i pełnych energii

Wypalenie zawodowe to proces, który może trwać wiele miesięcy. Początkowo pracownik odczuwa zmęczenie, potem dochodzi brak entuzjazmu i satysfakcji z wykonywanych zadań. Osoba wypalona może też zmienić się w stosunku do kolegów z pracy, staje się niedostępna, wycofana - mówiła w Radiu Gdańsk psycholog i coach Danuta Rocławska, specjalistka od motywacji i wypalenia zawodowego.
Jej zdaniem wypalenie zawodowe częściej dotyczy pewnych grup pracowników jak menadżerowie, osoby zajmujące się sprzedażą, pracujące pod presją czasu i wyników, a także w interakcji z innymi np. pracownicy ochrony zdrowia.

- Żeby coś się wypaliło, wcześniej musi płonąć, wiec na ten proces narażone są zwykle osoby bardzo energiczne, z pasją wykonujące swoją pracę. Czasem pracodawcy nakładają na nie coraz więcej obowiązków, co może prowadzić do przeciążenia pracą a w efekcie do wypalenia zawodowego - mówiła psycholog w rozmowie z Joanną Matuszewską.

- To bardzo poważny stan. Znam osoby, które nie otrzymały pomocy na czas i były w stanie wymagającym psychoterapii a nawet leczenia psychiatrycznego. 

rocławska danuta
Fot. Archiwum prywatne

Psycholog mówiła także, czym różni się wypalenie zawodowe od depresji. - To nie są równoznaczne sytuacje. Różnica polega na tym, że osoby z depresją nie cieszy nic, natomiast osoba w stanie wypalenie zawodowego może czerpać satysfakcję z innych działań, poza tymi zawodowymi - tłumaczyła Danuta Rocławska.