Nie daj się oszukać

Prowadzi:  Joanna Matuszewska

14:05

poniedziałek,

22 czerwca 2020

Czym jest nordic walking i dlaczego warto go uprawiać? Ekspert: "Angażuje 90 procent wszystkich naszych mięśni"

Nordic walking to forma rekreacji, która ma już sto lat. Narodzony w Finlandii "marsz z kijami" wciąż jednak owiany jest wieloma mitami i spotyka się często z brakiem zrozumienia. Czy nordic walking to dyscyplina dla wszystkich? Co się dzieje z naszym ciałem podczas ćwiczeń? Kiedy można go bezpiecznie uprawiać? O tym rozmawialiśmy w audycji Nie daj się oszukać.


Gościem Joanny Matuszewskiej była Maria Fall-Ławryniuk, dietetyk i terapeuta ruchowy, instruktor nordic walking, założycielka Centrum Zdrowego Odchudzania "Sylwetka".

 

- Nordic walking jest jedną z najbardziej wszechstronnych aktywności fizycznych, ponieważ wszyscy mogą go uprawiać. Osoby starsze, osoby wracające do zdrowia po chorobach, jak i młodzi ludzie. W takie upalne dni proponuję wyjście do lasu, gdzie jesteśmy zasłonięci od promieni słonecznych i w bezpiecznych warunkach możemy nordic walking uprawiać - powiedziała Fall-Ławryniuk.  - Musimy zdać sobie sprawę, że nordic walking angażuje o 40 proc. więcej energii niż spacer w takim samym tempie. Wędrując z kijami intensywniej pracują nasze mięśnie i nasz wydatek energetyczny jest dużo większy. Nordic walking angażuje 90 proc. wszystkich naszych mięśni. To więcej niż u biegaczy - podkreśliła.