Nie daj się oszukać

Prowadzi:  Joanna Matuszewska

14:30

poniedziałek,

02 marca 2020

Polacy masowo ruszyli na zakupy. Robią zapasy na wypadek epidemii koronawirusa. "Lęk zaburza racjonalne myślenie"

Ludzie w obliczu czegoś im nieznanego mogą zachowywać się nieracjonalnie. To działa jak kula śnieżna, widzimy, co robią inni i też poddajemy się lękowi - mówiła w Radiu Gdańsk psycholog Małgorzata Marmajewska. Komentowała w ten sposób m.in. gromadzenie przez część osób zapasów żywności i środków ochrony przed koronawirusem.

- Zastanówmy się, jak my w ogóle myślimy o tym zagrożeniu. Czy to zagrożenie rzeczywiście jest - zauważyła Małgorzata Marmajewska. - W ciągu ostatnich dwóch tygodni - to są fakty - w Polsce odnotowano 200 tysięcy zachorowań na grypę. Dziewięć osób z tych dwustu tysięcy zmarło. Gdzie jest taki komunikat? Tego nie ma. Podobnie jak śmiertelność w wypadkach samochodowych. My poniekąd ten temat oswoiliśmy - dodała.

marmaj2

(Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl)


Psycholog apelowała do rodziców, by nie wpędzali w lęk swoich dzieci, które patrzą na to, co się dzieje. Koronawirus to temat numer 1 w szkołach - mówiła Małgorzata Marmajewska. - Jeżeli rodzic się boi, drodzy państwo, to dziecko boi się dwa razy bardziej. Zostaną zachwiane podstawowe potrzeby - potrzeba bezpieczeństwa, potrzeba stabilizacji, pewnego rodzaju spokoju - dodała.