Nie daj się oszukać

Prowadzi:  Joanna Matuszewska

14:05

poniedziałek,

03 lutego 2020

Czy inwestowanie to zawsze ryzyko? "Trzeba się liczyć z tym, że w każdej inwestycji jest możliwość straty"

Inwestowanie oszczędności - często są to pieniądze, które zbieraliśmy przez całe życie. Co powinien wiedzieć człowiek, który inwestuje? Czy można uniknąć ryzyka?

Gościem Joanny Matuszewskiej w audycji Nie daj się oszukać był Michał Ciapka, ekspert w dziedzinie nieruchomości komercyjnych.

- Według mnie inwestowanie jest zawsze ryzykowne. Ryzyko możemy stopniować - minimalizować lub nim zarządzać. Kluczowe jest to, żeby odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze pytanie jest takie, czy np. 10 tysięcy złotych, które chcemy zainwestować, to są nasze oszczędności życia, czy potrzebujemy ich za chwilę, czy nie. Co jeśli je stracimy? Trzeba się liczyć z tym, że w każdej inwestycji jest możliwość straty - części lub całości kapitału - mówił Michał Ciapka.

 

DSC 9203

(Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka)

 

- Jednym z rozwiązań, które zabezpieczają przed stratami inflacyjnymi są nieruchomości - grunty, mieszkania, nieruchomości komercyjne. W przypadku tych ostatnich umowy najmu są zawierane na długi termin i mają przeważnie wpisane klauzule dotyczące inflacji. Jeśli inflacja wzrośnie o "x", o tyle podwyższy się czynsz - dodał gość Radia Gdańsk.