Nie daj się oszukać

Prowadzi: 

14:00

poniedziałek,

09 grudnia 2019

Ekspert z Politechniki Gdańskiej: Czeka nas rewolucja technologiczna i wymiana sprzętu. Wymusi to sieć 5G

W ciągu najbliższych 2-3 lat w Polsce będzie rewolucja technologiczna, dotycząca telefonii komórkowej i dostępu do sieci - mówił w Radiu Gdańsk prof. Rafał Lech z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
- Według raportu Instytutu Łączności w ciągu kilku lat obecna konfiguracja sieci nie będzie w stanie obsłużyć przewidywanego ruchu. Każda stacja bazowa ma swoje ograniczenia związane z pojemnością, z możliwością dołączenia kolejnych urządzeń i użytkowników. Jeżeli będzie ich w obrębie stacji więcej, to nie uzyskają oni dostępu do sieci - mówił prof. Lech w rozmowie z Joanną Matuszewską. 

Naukowiec mówił, że konieczne będzie przejście z technologi LTE na technologię 5G i zwiększenie liczby stacji bazowych. -Konieczne będzie też dodanie nowych częstotliwości, które umożliwią szybko transfer danych. W innej sytuacji - wszystko się "zatka".

DSC 2676
Fot. Piotr Bonar/Radio Gdańsk

Prof. Rafał Lech wyjaśnił również, że obecnie używane telefony komórkowe, nie będą w stanie działać w nowej technologii, bo są przystosowane do innych częstotliwości, dlatego konieczna będzie wymiana sprzętu. 

W audycji poruszono też temat obecności routerów i smartfonów w domach. Ekspert mówił, czy szkodzą one zdrowiu i jakie maja oddziaływanie na człowieka.