Nie daj się oszukać

Prowadzi: 

14:00

poniedziałek,

28 października 2019

Dyrektor sanepidu: Jestem zaszczepiony przeciwko grypie. Na rynku są cztery szczepionki, w tym donosowa dla dzieci

W aptekach na Pomorzu znów bez problemów można dostać szczepionki przeciwko grypie. Przerwa w dostępności była chwilowa - mówił w Radiu Gdańsk Tomasz Augustyniak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku. W audycji zachęcał do szczepień, tłumaczył dlaczego co roku trzeba opracować nowe szczepionki przeciwko grypie i jakie są ich rodzaje.
- Dla każdego kontynentu opracowuje się odrębną szczepionkę, bo wirus grypy mutuje. Inną zaszczepimy się w Europie, a inna kiedy będziemy wybierać się na wycieczkę do Azji- mówił Tomasz Augustyniak. 

W rozmowie z Joanną Matuszewską mówił, że sam od lat się szczepi i nie choruje. Zachęcał do szczepienia dzieci. - W aptekach dostępna jest nowa szczepionka donosową. Kosztuje około 80 zł. Nie trzeba dziecka kłuć, żeby zabezpieczyć je przed grypą.  

augustyniak2
Fot. Martyna Kasprzycka

W Polsce można zaszczepić się jedną z czterech rodzajów szczepionek. Szczepienia przeciwko grypie są płatne. Kosztują od 30 do 60 złotych. Na jedną ze szczepionek jest 50-procentowa refundacja NFZ dla osób po 65 roku życia.