Nasza flota, choć nieduża

Prowadzi: 

22:05

środa,

20 czerwca 2018

Ten okręt niemal w całości powstanie w Polsce, choć korzystać z niego będzie szwedzka Marynarka Wojenna

Dziś rozpoczynamy od okrętu, który co prawda przeznaczony jest dla szwedzkiej Marynarki Wojennej, ale niemal w całości zostanie wybudowany w Polsce. W czwartek w Stoczni Wojennej w Gdyni odbyła się uroczystość położenia stępki pod okręt rozpoznania radioelektronicznego, który w przyszłości wejdzie do służby w szwedzkich siłach morskich - mówi Konrad Konefał, prezes PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.
Czy ten kontrakt jest dowodem na to, że Stocznia Wojenna, do zeszłego roku Stocznia Marynarki Wojennej, powoli wraca na właściwe tory? Zapytałem o to komandora porucznika rezerwy, Maksymiliana Durę, eksperta portalu defence24.pl.

A na koniec kolejny fragment archiwalnej audycji "Ostatnie dni Wichra" z 1958 roku. Ówczesny redaktor Radia Gdańsk Wincenty Kasprowicz rozmawiał o ostatnich dniach tego kontrtorpedowca z inżynierem Zbigniewem Horungiem, który na okręcie był drugim oficerem. Dzisiejsza część rozpoczyna się od momentu, w którym inżynier Horung stoi pokładzie, a w jego kierunku mierzy nadlatujący niemiecki samolot.